reklamı kapat

POPÜLER

Türk robot takımı dünyanın en iyileri arasına girdi

Türkiye All Star takımı, Çin’de düzenlenen FIRST Uluslararası Robot Yarışması’nda, 77 takım arasında büyük bir başarıyla ilk 10’a girerek ve ödül kazandı.

Türkiye’nin farklı liselerinden öğrencilerin katılımıyla oluşturulan milli robot takımı dünya çapında başarılara imza atıyor. Samsung Akademi dahilinde kurulan laboratuvarda yarışma için hazırlanan Türkiye All Star takımı, FIRST Uluslararası Robot Yarışması’nda (China FIRST Robotics Competition – FRC) 77 takım içerisinde 8’inci oldu ve “İlham Veren Takım” (Inspiration Award) ödülüne layık görüldü.

Türkiye All Star Takımı, Çin’de düzenlenen ve dünyanın en büyük robot yarışmalarından biri olan FRC’de Amerika, Avustralya ve Çin’den katılan takımların arasında dereceye girdi. Yarışmada 14 tane uluslararası takım ve 31 tane Çinli takımın yanı sıra 32 tane de çaylak (rookie) Çinli takım yer alıyordu.

Samsung Akademi bünyesinde kurulan ve Türkiye All Star takımında da yer alan İstanbul Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Robot Takımı (İTOBOT), İTOBOT 6038 robot projesi ile FIRST Robotics’in Off-Season Türkiye ayağında geçtiğimiz yıl şampiyon olmuştu.