reklamı kapat

POPÜLER

6G LOG Tasarım

Türkiye’de 5G beklenirken, yurt dışında 6G konusunda önemli adımlar atılıyor

 - Güncelleme: 06 Mayıs 2024 15:28

Türkiye 5G beklerken, yurt dışında 6G konusunda büyük adımlar atılıyor. Bu sefer Japonya merkezli bir adım ses getirmiş durumda.

Aralarında DOCOMO, NTT Corporation, NEC Corporation ve Fujitsu gibi firmaların olduğu bir Japonya merkezli konsorsiyum, aktarıldığı kadarıyla dünyanın ilk yüksek hızlı 6G prototip cihazını hazırladı ve görücüye çıkardı. Bu cihaz yapılan açıklamaya göre saniyede 100 gigabit (Gbps) hızında veri iletebiliyor ve 300 metreden fazla bir alanı kapsayabiliyor. Bunun 5G teknolojisine kıyasla 20 katlık bir gelişme anlamına geldiği söyleniyor, bu elbette çok ciddi bir artış anlamına geliyor. Prototip cihazın 100 gigahertz (GHz) bandını kullanarak iç mekanlarda ve 300 GHz bandını kullanarak da dış mekanlarda 100 Gbps hıza ulaşması önemli görünüyor, ilk testlerin spesifik olarak 100 metrelik bir mesafede yapıldığı aktarılıyor. 6G’nin çıkışına daha çok uzun bir zaman bulunuyor, bu teknoloji üzerinde Çin merkezli olarak da büyük adımlar atıyor. Geçtiğimiz aylarda gündeme geldiği kadarıyla China Mobile firması önemli bir adım attı ve ilk 6G test uydusunu yörüngeye taşıdı. Ülke içinde geliştirilen teknolojiler ile donatıldığı aktarılan 500 km yukarıdaki uydu, teknolojiyi test etmek adına önemli bir görev üstlenecek ancak sistemin kullanıma alınma zamanını çok da kısaltmayacak. 2030’dan önce tam olarak kullanıma alınması çok olası durmayan 6G konusunda bundan önce Çinli teknoloji firmalarından Vivo bir açıklama yapmış ve şunları aktarmıştı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“6G, iletişim sektörü ve tüketiciler için olağanüstü fırsatlara sahip bir geleceğin habercisi olacak. Çok sayıda ileri teknolojinin ortaya çıkmasıyla birlikte mobil kullanıcılar donanım sınırlamalarından kurtularak yüksek kaliteli çevrimiçi oyunlar oynama, 3D sanal insanlarla etkileşime geçme ve Artırılmış Gerçeklik’i (XR) her zaman ve her yerde deneyimleme olanağı bulacak. 6G’ye güç veren temel teknolojilerden biri yapay zekâ olacak. 6G çağında yapay zekâ destekli ağ, sıfıra yakın güç IoT, 6G uydu entegre ağı ve mobil ağlar ile bilgi işlemin yakınsaması gibi bir dizi temel teknoloji sayesinde çok büyük yeni fırsatların ortaya çıkacağına inanan Vivo, özgürce bağlanan fiziksel ve dijital bir dünya inşa etme vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için dünya çapında 6G üzerine endüstri ortaklarıyla çalışıyor.

6G çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER