reklamı kapat

POPÜLER

otomobil pazarının 10 yıllık tablosu Kur düşerken otomobil fiyatları neden düşmüyor? İşte cevabı;

Türkiye otomotiv pazarı için yılın ilk yarısı verileri açıklandı

Otomotiv pazarı ihracat pastasındaki liderliğini korumaya devam ederken, kendi içerisindeki büyümeyi de sürdürüyor.

Otomotiv Sanayii Derneği, Ocak-Haziran dönemine ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Açıklanan rakamlara göre, yılın ilk yarısında toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artarak 639 bin 661 adet, otomobil üretimi de yüzde 15 artarak 416 bin 21 adet olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 669 bin 409 adet oldu. Bu dönemde, otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı yüzde 65 olarak gerçekleşti. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda (otomobil + hafif ticari araç) yüzde 65, ağır ticari araçlarda yüzde 60, traktörde yüzde 79 seviyesinde gerçekleşti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomotiv pazarında ticari araçların artışı dikkat çekiyor

Ocak-Haziran döneminde ticari araç üretiminin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artış göstermesi tabloda sıyrılan rakamlar arasında. Bu dönemde, ağır ticari araç grubunda üretimin yüzde 74 artarken, hafif ticari araç grubunda üretimin yüzde 40 arttığını görüyoruz. Yılın ilk yarısında, toplam ticari araç üretimi 223 bin 640 adet olarak gerçekleşti. Pazara bakıldığında ise, Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ticari araç pazarı yüzde 74, hafif ticari araç pazarı yüzde 67 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 121 arttı. Özellikle ağır ticari araç grubunda bir önceki yıla göre artış gerçekleşmesine rağmen baz etkisi dikkate alındığında 2015 yılına göre kamyon pazarı yüzde 30, otobüs ve midibüs pazarı yüzde 66 oranında daraldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rakamlar 10 yıllık ortalamaların üzerinde seyretmeye devam ediyor

Yılın ilk yarısını kapsayan dönemde toplam pazarın geçen yıla göre yüzde 57 artarak 411 bin 952 adet düzeyinde gerçekleştiğini görüyoruz. Bu dönemde, otomobil pazarı da yüzde 52 oranında arttı ve 310 bin 325 adet oldu. Son 10 yıllık ortalamalar dikkate alındığında, 2021 Ocak-Haziran döneminde toplam pazar yüzde 12, otomobil pazarı yüzde 17 oranında arttı. Ağır ticari araç pazarı ve hafif ticari araç pazarı son on yıllık ortalamanın paralelinde gerçekleşti. Bu dönemde, otomobil satışlarındaki yerli araç payı yüzde 40 olurken, hafif ticari araç pazarında yerli araç payı yüzde 53 olarak gerçekleşti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomotiv pazarı yılın ihracat liderliğini koruyor

Yılın ilk altı ayında otomotiv ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 15 artarak 461 bin 528 adet olarak gerçekleşti. Otomobil ihracatı ise yüzde 6 oranında artarak 297 bin 127 adet oldu. Aynı dönemde, traktör ihracatı da yüzde 86 artarak 11 bin 387 adet olarak kayıtlara geçti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, otomotiv sanayi ihracatı Ocak-Haziran döneminde toplam ihracattan aldığı yüzde 13,7 pay ile ilk sıradaki yerini korudu. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 14,7 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 14 artarak 4,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

İlgili video

Hyundai Santa Cruz pickup üretimi