reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen fabrika

Türkiye planı tamamen rafa kalktı; Volkswagen CEO’sundan fabrika yatırımı açıklaması

Türkiye’deki fabrika yatırımından vazgeçen Volkswagen cephesinin patronu Herbert Deiss, düşünülen hazırlığın başka bir bölüme kaydırıldığını açıkladı.

Volkswagen’in yılan hikayesine dönen Türkiye yatırımı uzun süre ülke gündeminin üst sıralarında yer aldı. Yatırım kararının ortaya çıkmasıyla birlikte süreç içerisindeki yönetim tarafından makam araçlarının Passat tercih edilmesiyle ilgili açıklamalara dahi şahit olmuştuk. İlerleyen zamanlarda gerek siyasi gerekse Koronavirüs kaynaklı olarak ortaya çıkan olumsuz gelişmeler, bu yatırımın iptaline uzanan süreci doğurdu. Son aşamada ise geride bıraktığımız temmuz ayında Volkswagen cephesinin Türkiye’deki fabrika yatırımından vazgeçtiğini başlıklarda gördük. Grubun patronu Herbert Diess’da süreçle ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Deiss tarafından açıklanan yeni kararlarda, Türkiye’de yepyeni bir lokasyon açmak yerine Slovakya’daki fabrikayı büyütmek üzerine yatırım yapılacağı görülüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen cephesinde Passat ve Superb planları da değişti

Konuyla ilgili ilk açıklamaları Automobilwoche’ye yapan Deiss,salgın nedeniyle kapasite gereksinimlerini yeniden değerlendirmek zorunda kaldıklarını doğruladı. Pandeminin etkilerini devam ettirdiği ortamın nihayetinde yönetim içerisinde ek bir tesise ihtiyaç duyulmadığına dair bir karar alındığını da Deiss’in açıklamalarında görebiliyoruz. Autonews Europe tarafından bu açıklamalar üzerine elde edilen bilgilerde, Slovakya’daki tesiste yeni bir montaj hattının yanı sıra, premium SUV modelleri için yeni bir kaporta atölyesi inşa edileceğine değiniliyor. Bu da Volkswagen’in İzmir yakınlarında düşündüğü fabrikadaki Passat ve Skoda Superb planlarının da tamamen Slovakya’ya kayacağı anlamına geliyor. Deiss’ın sözlerinde, Türkiye’deki fabrikanın hayata geçirilmemesini dezavantaj olarak nitelendirmesi de dikkat çekiyor.