reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye satışına başlanan 2017 Yamaha MT-09 ve öne çıkan özellikleri [Video]

Tanıtımı aralık ayında gerçekleştirilen MT-09’un Türkiye fiyatı belli oldu. Yeni yapısıyla çok daha agresif bir karaktere bürünen motosiklet teknik olarak da önemli iyileştirmeleri beraberinde getiriyor.

Yamaha’nın “Japonya’nın karanlık yüzü” sloganıyla kullanıcılarla buluşturduğu Hyper Naked serisinin üyesi MT-09 yenilenen yüzü ve geliştirilmiş yapısıyla ülkemizde satışa sunuldu. Markanın özellikle tasarımında motosikleti daha “ciddi” hatlara kavuşturmak adına geliştirmelere yoğunlaştığı yeni MT-09’da yenilenen bu çizgileri gerek önde gerekse arka tarafta görmek fazlasıyla mümkün. Detayına indiğimizdeyse Yamaha’nın motosikletin tasarımıyla birlikte altyapısında da önemli değişimleri yaptığını rahatlıkla görebiliyoruz.


2017 model yılıyla gelen versiyonun yukarı doğru eğimli alt şasisinde 30 milimetre kısaltmaya giden Yamaha ayrıca motosikletin ön süspansiyon sistemini de tamamen elden geçiriyor. Motosikletin 41 milimetrelik çatallardan sol çatal borusuna yeni sıkıştırma sönümleme ayarlayıcısı eklenirken, sağ borudaki mevcut geri tepme işlevi korunduğunu ve genel yapının daha istikrarlı bir performans sunabilir hale getirildiğini görüyoruz. Motosikletin tasarımında yapılan değişimlere baktığımızdaysa yenilenmiş çift gözlü LED farlar, altı LED’li sinyal lambaları, entegre 3D stop lambası, beş milimetre daha yüksek sele, radyatör tarafı kanatçıklar ve daha büyük hava girişleri ve radyatörün arkasına yerleştirilen ön dönüş sinyalleri öne çıkıyor.


2017 MT-09’da performansı geliştiren en önemli değişikliklerden biri de genel spor sürüş deneyimini artıran yeni debriyaj. Özel olarak tasarlanan kaydırmalı kamlar ve optimum dereceli yeni yaylardan oluşan bu debriyaj ilk kalkışta ve hızlanma sırasında daha güçlü bir şekilde devreye giriyor. Yamaha ekibi yeni nesil debriyaja ek olarak, Yamaha’nın daha hızlı ve daha yumuşak vites yükseltilmesini sağlayan hızlı vites değiştirme sistemini de es geçmediğini görüyoruz. Motosikletin güç ünitesindeyse üç silindirli sıvı soğutmalı bir makine kullanılıyor. Yaklaşık 115 beygir güç ve 87,5 Nm tork üreten bu motorla birlikte motosikletin toplam ağırlığı 193 kilogram (dolu yağ ve yakıt tankı dahil) olarak veriliyor. 41.900 TL‘lik etiket fiyatı bulunan MT09’un resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEO