reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’de bir ilk: Oyun hilesi satan sitelere tazminat cezası

İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, Türkiye’deki oyun sektörünü yakından ilgilendiren bir karar aldı. Mahkeme oyunlar için hile satan üç internet sitesine tazminat cezası verdi. Ayrıca bu sitelere erişimin engelleneceği açıklandı. Böylece emsal olarak kullanılabilecek bir karara imza atmış oldu.

Özellikle ortaya çıkan sonuç sebebiyle ilgi uyandıran bu dava hile satışını gerçekleştiren internet sitelerinin sahiplerine açılmıştı. İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nde gerçekleştirilen duruşmanın ardından bu sitelere erişimin kalıcı olarak engellenmesine karar verildi. Ancak ceza erişim engeli ile sınırlı kalmadı. Markanın haksız rekabet kurallarının ihlal ederek kazanç elde ettiği göz önünde bulunduruldu. Bu kazançlar hesaplanarak davalıların 185 bin 923 TL maddi ve 20 bin TL de manevi tazminat ödemelerine karar verildi. Üstelik davalılar bunların yanı sıra mahkeme masraflarını ve kararın gazetede duyurulmasına ilişkin ücretleri de ödemek zorunda kalacak.

İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nden çıkan bu karar Türkiye’de bir ilk oldu. Site sahiplerinin sadece maddi değil aynı zamanda manevi tazminat ödemeye mahkum edilmesi sektör açısından fazlasıyla önemli. Bu kararın gelecekte oyun sektörünü ilgilendiren diğer davalarda da emsal olarak kullanılacağı düşünülüyor. Verilen cezanın caydırıcı bir etki yaratması da arzu ediliyor.

YORUMLAR