reklamı kapat

POPÜLER

sosyal medya

Türkiye’de sosyal medya denetimi için planlanan büyük değişiklikler

Türkiye’de sosyal medya denetimi odağında yapılacak büyük değişiklikler gündemde yer alıyor. Yeni yasal düzenleme paketi kapıda. İşte detaylar;

Deutsche Welle Türkiye’de yer alan habere göre koronavirüsle mücadele kapsamındaki yeni yasal düzenleme paketine sosyal medya ağları dahil edilmiş durumda. “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Taslağı” adını taşıyan torba yasa teklifi, ortaya çıktığı kadarıyla 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun”da da değişiklikler öngörüyor. Söylediği yeni dönemde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) sosyal ağ sağlayıcıları denetlemek için gerekli gördüğü taktirde olay mahalinde inceleme yapabilecek ya da yaptırabilecek. Kolluk kuvvetleri ve diğer kamu kurumlarının amir ve memurları BTK’ya “denetim desteği” sağlayacak.

Aynı zamanda Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılar, BTK ile adli ya da idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yerine getirilmesi ve kişiler tarafından yapılacak başvuruların cevaplandırılması için yetkili en az bir kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirleyecek. Belirlenen kişiler BTK’ya bildirilecek. Bu son adım gerçekten önemli görünüyor çünkü bazı sosyal ağlarda işlenen suçlar, Türkiye’de muhattap bulunamadığı için havada kalabiliyor. Türkiye’de firmanın kendisi yoksa en azından bir temsilcisinin olması güzel duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sosyal medya ile alakalı başka değişikliler de var

Yukarıdakilere ek olarak yeni dönemde sosyal ağ sağlayıcı, kullanıcılarının iletişim bilgilerine doğrudan erişilebilir bir şekilde internet sitesinde yer vermek zorunda kalacak. BTK, sulh ceza hakimliğine başvurarak temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğini yüzde 59 oranında daraltabilecek. Sulh ceza hakimliğinin kararına karşın 30 gün içinde de temsilci belirlenmezse, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliği yüzde 95 oranında daraltılacak.

Aynı zamanda sosyal ağ sağlayıcı, içeriklerle ilgili olarak kişiler tarafından yapılacak başvurulara, başvurudan itibaren en geç 72 saat içinde cevap vermekle yükümlü olacak. Cevap vermediği durumda 100 bin ile 1 milyon lira arasında para cezasına çarptırılacak. Sosyal ağ sağlayıcı, kendisine yapılan başvurularla ilgili BTK’ya düzenli rapor sunacak. Sosyal ağ sağlayıcı, hukuka aykırılığı hakim ya da mahkeme kararıyla tespit edilen içeriği, bildirime rağmen 24 saat içinde kaldırmaz ya da erişimini kısıtlamazsa doğan zararların tazmin edilmesinden de sorumlu olacak.

İlginizi Çekebilir

Koronavirüs için hazırlanan korkutucu simülasyon