reklamı kapat

POPÜLER

EvdeKalOrmanı

Türkiye’nin “insansız” oluşturulacak ilk EvdeKalOrmanı [Video]

Koronavirüs nedeniyle evde kalmamız gereken şu günlerde gerçekten önemli bir projeye imza atıldı. Karşınızda Ecording ekibi tarafından planlanan EvdeKalOrmanı.

Genç girişimcilerden oluşan Ecording ekibi, koronavirüs nedeniyle “evde kal” hareketini desteklemek amacıyla drone kullanarak 22 futbol sahası büyüklüğünde alanı ağaçlandıracak. 250 bin tohumun atılacağı alan EvdeKalOrmanı adıyla hayat bulacak. Yapılan açıklamaya göre Bahçeşehir Üniversitesi Kuluçka, Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (BAUICE) çalışmalarını sürdüren Ecording ekibi, bu projeye Covid-19 virüsünün yayılma risklerine karşı başlatılan “Evde kal” hareketini desteklemek amacıyla hazırlanıyor. Daha yeşil, sağlıklı ve yaşanılabilir bir dünya bırakma yolunda farkındalık yaratmayı hedefleyen projede şirketler ve kişiler adına tohum atışı da yapılacak deniyor.

Orman Genel Müdürlüğü ve partner marka destekleriyle koronavirüs salgınını önleme kapsamında evde kalınan her gün, Ecording tarafından geliştirilen tohumlama ve ağaçlandırma yapan insansız hava araçları (ecoDrone) ile Ankara’da kurulacak olan Evde Kal Ormanı’na bir tohum topu atacak. Dell ve Intel’in de sponsor olduğu ve sosyal medya üzerinden yaratılacak kampanyada #EvdeKalOrmanı etiketi ile evde yapılan her paylaşım için ecoDrone’lar aracılığıyla #EvdeKalOrmanı’na bir tohum topu atışı gerçekleştirilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EvdeKalOrmanı projesi çok dikkat çekiyor

Evde Kal Ormanı Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Ecording’in kurucusu Mert Karslıoğlu, konu hakkında “Bugünlerde sağlığımızın ve sevdiklerimizin benzersiz kıymetini bizlere fazlasıyla hissettiren günlerden geçmekteyiz. Tüm bunların yanı sıra insanlık olarak; dünyamızın, yaşamımızın ve doğamızın üzerindeki rolümüzün önemini de daha fazla kavramaktayız. Ecording olarak bu süre aralığında devam eden çalışmalarımızın belirli bir kısmını durdurup, koronavirüs ile mücadele için çözümler üretmeye başladık. Marka olarak en büyük avantajlarımızdan biri, hali hazırdaki ağaçlandırma çalışmalarını insansızlaştırıyor olmamızdır. Bu sebeple #EvdeKalOrmanı projesi ortaya çıkmış olup, insanları virüsün yayılım risklerine karşı önlem olarak tavsiye edilen sosyal izolasyonun teşvik edilmesinin sağlanması amaçlanmıştır” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ecording, geliştirilen ecoDrone adlı insansız hava aracıyla ağaçlandırmaya hızlı ve teknolojik bir alternatif oluşturuyor. Gövdesinde bir depo ve tohum topu atıcısının bulunduğu drone’ların yaptığı iş, tam olarak ulaşılması zor alanlara havadan tohum topu atışları gerçekleştirmek. ecoDrone’lar açıklamaya göre her uçuşunda 15 dakika havada kalıyor ve 2 hektarlık alana, öngörülen sıklıkta ve sürede 2.500 tohum topu atışı gerçekleştirebiliyor. Tohumların atışı gerçekleştirilen yüzeye yapışıp tohumun tutunmasını sağlayacak bir karışım ve içindeki tohumdan oluşan tohum topu atışlarını gerçekleştiriyor. Tohum toplarının üretimi iklim değişikliğinden kaynaklı gelir eşitsizliği yaşayan kadınlar tarafından gerçekleştiriliyor ve böylece hem kadın istihdamına destek sağlanıyor hem de iklim değişikliğiyle toplu olarak mücadele ediliyor.

“Türkiye’nin ve dünyanın karbon emisyonunu azaltmak için mücadele ediyorlar”

Ecording, perakende sektöründe satılan her ürün veya hizmet için tohum topu atıp, Ecording etiketli satılan ürün modelini geliştirmeye ve her sektörden marka ve kurumla bu çalışmayı amaçlıyor. Şirket, kısa vadede ağaçlandırmayı kurum, dernek ve şirketlerle bağımsız bir model üzerinden gerçekleştirmeyi, uzun vadede ise işbirliği içinde olduğu ihracatçı ve global partner firmalarla yurtdışı pazarına açılmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir

MIT’nin dikkat çeken sprey bazı sensör sistemi