reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’de üretilen / montajı yapılan akıllı telefon modelleri

Son dönemde Türkiye’de birçok Çin merkezli firma fabrika kurdu ve akıllı telefon üretmeye başladı. İşte bu firmaların üretim hatlarından çıkan Türkiye’de üretilen akıllı telefon modelleri;

Türkiye’de artık “telefon üreten” ya da “dışarıdan getirilen parçalar ile telefon montajı yapan” birçok dev üretici yer alıyor. Bu üreticilerin satış ve pazarlama konusunda “yerli” olarak lanse ettikleri telefonlar ise şirketler ile yaptığımız görüşmelerden gelen cevaplara göre tam olarak şunlar:

Xiaomi:

-Redmi 9C, Redmi 9T

OPPO:

-OPPO A15, OPPO A15s, OPPO Reno5 Lite, OPPO A74

Samsung:

Samsung, resmi olarak “Türkiye’de telefon üretme” konusunda bir açıklama yapmıyor. Ancak firmanın Galaxy A01 Core ve Galaxy A02s gibi telefonlarının Türkiye’de montajlandığı biliniyor.

Firmanın birçok telefonunda artık “Assembled in Turkey” yazıyor. Fakat buna rağmen Samsung, “yerli üretim” konusunda rakipleri gibi öne çıkmak istemiyor.

Realme:

-Realme C21

Vivo:

-Vivo Y11S

Tecno Mobile:

-Firmadan resmi cevap alamadık ancak iddialara göre Türkiye’de Camon 12 Air ve Spark serisi bir model üretiliyor.

General Mobile:

-Firmadan resmi cevap alamadık ancak yerli bir üretici olarak General Mobile, Türkiye’de yer alan fabrikasından General Mobile GM 21, General Mobile GM 21 Pro, General Mobile GM 21 Plus çıkarıyor gibi görünüyor.

TCL:

-TCL 20SE

Casper:

-Casper VIA E4, Casper VIA F20, Casper VIA X20, Casper VIA G5

Reeder:

-Reeder P13 Blue Max, Reeder P13 Blue Max Lte, Reeder P13 Blue Max Pro

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de üretilen akıllı telefon modelleri zamanla daha da artacak

Şimdilik önümüzdeki dönemde Türkiye’de üretilecek modeller tam olarak net değil ancak birçok yeni telefonun “yerli üretim” ibaresiyle yolda olduğunu biliniyor.

Firmaların bu yerli üretim hamlesinin arkasında elbette ciddi vergi / maliyet avantajları yer alıyor. Bu telefonlar gümrükten değil direkt olarak fabrikadan satışa çıkarıldığı için firmalar daha uygun fiyatlar belirleyebiliyor.

Burada fabrika adımları spesifik olarak 200 dolar altı telefonlar için atılıyor. Bu konuda tam olarak ne demek istediğimizi buradaki haberimizden inceleyebilirsiniz.

Not: Hazırladığımız bu liste, Türkiye’de üretilen yeni akıllı telefon modelleri ile sürekli olarak güncellenecektir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi yurt dışında telefonlarının sağlamlığını böyle test ediyor