reklamı kapat

POPÜLER

OPPO Reno5 5G OPPO Reno5k

Çin ve Uzakdoğulu firmalar Türkiye’de akıllı telefon üretimine hazırlanıyor

Türkiye’de akıllı telefon sektörü özelinde önemli bir dönüşüm var. Bu dönüşümü arkasında da Türkiye’de telefon üretimi yer alıyor.

TRT’de yer alan habere göre Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çin ve genel olarak Uzakdoğulu firmaların Türkiye’de akıllı telefon üretmeye çok ciddi oranda ilgi gösterdiğini açıkladı. Bakan Varank, bu konuda Çin merkezli ilk ismin yani OPPO‘nun da üretime oldukça hazır olduğunu aktarıyor. Burada yatırım yerinin planları tamamlandı bilgisi veriliyor. Üstü biraz kapalı da olsa teknoloji devi OPPO şubat ayında Türkiye’de telefon üretmeye başlıyor. Bakan şimdilik OPPO’nun ne kadar telefon üreteceğini açıklamıyor. Ancak burada firmanın 1.000 kişilik bir istihdam oluşturacağını aktarıyor ve bu açıdan üretim kapasitesi açısından beklentinin yüksek olduğu söyleniyor.

Süreç hakkında kısa süre önce OPPO Türkiye Genel Müdürü Weijian Zhou‘nun  açıklaması şu şekilde olmuştu: “OPPO, yerli topluma vermiş olduğu sözün bir parçası olarak bir süredir Türkiye’ye daha fazla yatırım yapmayı düşünüyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle olumlu görüşmeler yaptıktan sonra, yatırım kararımızla ilgili yakında sizlerle daha fazla bilgi paylaşmayı umuyoruz. Bu vesileyle, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’na da gösterdikleri çaba ve olumlu destekleri için teşekkür ederiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon sektörü Türkiye özelinde değişecek

Firmalar Türkiye merkezli üretim sayesinde teşvik programlarından yararlanacak ve yüksek ihtimalle bu modelleri sadece iç pazara özel bırakmayacak. Yani üretilen telefonlar yüksek ihtimalle dış pazarlara da satılacak. Bu da hem Türkiye’ye hem de üretici firmaya fayda sağlayacak. Türkiye biliyorsunuz özellikle Avrupa pazarına geçişte önemli bir köprü durumda yer alıyor. OPPO haricinde Türkiye’de üretim yapacak bir diğer ismin ise Samsung olduğu biliniyor. Xiaomi konusunda ise henüz bir söylenti gündem olmuş değil.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun kısa süre önce gelen ilginç konsept telefonu