reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

otobüs

Türkiye’nin otobüs taşımacılığını kökten değiştiren kararlardan haberiniz var mı?

Kamil Koç adlı otobüs taşımacılığı şirketinin Almanlara satılmasının ardından,Türkiye’nin otobüs seyahati hakkında çoğu şey kökten değişmek üzere.

Advertisement

Geçtiğimiz aylarda, Almanya merkezli Flixmobility GmbH şirketi, Türkiye’nin en bilindik otobüs taşımacılığı hizmeti veren Kamil Koç’u satın almıştı. Avrupa ve ABD’de Flixbus olarak hizmet veren şirketin çalışma prensipleri bildiklerimizden biraz daha farkı. Buna göre Flixmobility, neredeyse her otobüste karşılaştığımız host / hostes uygulamasını maliyetleri kısmak amacı ile sona erdiriyor. Öncelikle en yoğun hatlarda uygulamaya koyulacak sistem daha sonrasında tüm Türkiye’ye yayılmak isteniyor. Böylece pazara yeni giren firma bilet ücretlerini düşürerek rekabet gücünü iyice arttıracak. Alman şirket Avrupa ve ABD’de de aynı  stratejiyi uygulamış ve uygun fiyatlı taşımacılığın başını çekmişti. Şirketin aldığı bir diğer devrimsel karar ise 2+1 hatları kaldırmak oldu. Tüm otobüslerinin karşılıklı çifter koltuklu olarak 54 kişi taşınma kapasitesine sahip olması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otobüs taşımacığında numarasız koltuk dönemi

Konu hakkında en çok konuşulan kararlardan biri ise şirketin numaralı olarak koltuk satışına son vermesi oldu. Yolcular bundan böyle koltuk seçimi yapmadan boş bulduğu yere oturacak. Bu devrimsel kararların ülkemizde nasıl karşılanacağı henüz bilinmiyor. Maliyetlerin kısılmasının ardından bilet fiyatlarından ciddi bir düşüş yaşanırsa, yolcuların bu tip firmaları tercih etmesi oldukça olası. Diğer taşımacılık şirketlerinin benzer kararlar alıp almayacağı da oldukça merak ediliyor.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol konu ile ilgili, “Bir yere otobüs bileti 100 lira ise yasaya göre bunu ancak yüzde 30 indirebilirsiniz. Şimdi daha fazla indirim için başvuru yapılabilir. Çünkü maliyetler azalıyor. Ancak Anadolu’da sadece bir şehre hizmet veren otobüsler var. 100 liraya bilet satınca bunun yüzde 20’si komisyon, 20 lirası servis, muavin vs ücreti. Bunu herkes karşılayamayacağı için artık herkes aynı sisteme gidecek. Mesela ileride yolcusu çok olan yerlerde koltuk numaraları da kaldırılabilir. Kim gelir, nereye oturursa.” dedi.

İlginizi çekebilir

Hyundai Tucson N Line