reklamı kapat

POPÜLER

Otokar, Güvenli Otobüs ile toplu taşımada güven sağlıyor

Koronavirüs etkisi; otobüs taşımacılığı düşüşte

Koronavirüs salgınının tekrar kendisini göstermesi ile dibi gören otobüs taşımacılığı sektörü hakkında bir dizi önemli açıklama yapıldı.

Advertisement

Koronavirüs salgını hem Türkiye’de hem de küresel anlamda tekrar yükselişe geçti. Aylar önce kısıtlamaların kalkması ile birlikte bir çok alanda hayat neredeyse normale dönmüştü. Ancak sağlık endişeleri sebebi ile başta ulaşım olmak üzere bir çok sektöre kısıtlamalar getirdi. Bunlarda biri de özellikle şehirler arası seyahattin bel kemiğini oluşturan otobüs taşımacılığı oldu. Salgın sebebi ile seferler ve yolcu sayıları oldukça azaldı. Öyle ki geçtiğimiz yıllara kıyasladığımızda ortaya ürkütücü bir tablo çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, “Covid-19 önlemleri kapsamında yeniden başlayan seferler, yüzde 50 kapasiteyle yapıldı. Yolcu sayımız pandemiyle birlikte azaldı. Otobüs seferlerimiz bayağı düştü. Yılbaşından kısa bir süre önce seferler azaldı. Yılbaşı hareketliliğiyle birlikte sefer sayısı 500’e kadar çıktı. Corona virüs önlemleri kapsamında hafta sonu kısıtlamaların olduğu günlerde ise günlük sefer sayısı 100’lere kadar düşüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otobüs firmaları kar edemiyor

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını şehirler arası otobüs yolcu sayısını oldukça etkiledi. 2020 yılında şehirler arası yolcu sayısı 2019’a göre yüzde 60 azaldı. Önceden kış aylarında en düşük tam kapasiteli 1500 sefer yapıyorduk ama şimdi yüzde 50 kapasiteyi bile dolduramıyoruz. Firmaların salgın dönemindeki zararının azalması için yeniden tam kapasiteyle hizmet vermesi gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtımı