reklamı kapat

POPÜLER

Rolls-Royce Cullinan

Türkiye’ye gelen Rolls-Royce Cullinan hakkında öne çıkan detaylar

Resmi tanıtım etkinliğinin üzerinden geçen yaklaşık 1,5 yılın ardından, Rolls-Royce Cullinan Türkiye’deki meraklılarıyla buluşmak için hazır.

Markasının ilk SUV modeli olarak Mayıs 2018 tüm dünyanın karşısına çıkarttığı Rolls-Royce Cullinan, İstanbul’da düzenlenen bir etkinlikle birlikte Türkiye’ye adım attı. Şimdiye kadar keşfedilmiş en büyük elmas taşının adını taşıyan Cullinan’ı geliştirme sürecinde dünyanın zorlu noktalarından faydalanan Rolls-Royce’un, lüks konusundaki standartlarını da kokpitte görmeye devam ediyor. Etkinlikte modelle ilgili açıklamalarda bulunan Rolls-Royce Motor Cars Merkez Avrupa ve Doğu Avrupa İletişim Direktörü Frank Tiemann;Yaşam tarzlarında sınırlamaları kabul etmeyenler için tasarımcılarımız, gerçekten benzersiz ve ödünsüz bir otomobil yarattı” ifadelerine yer verdi. Cullinan’ı görmek isteyenler RoyalMotors‘un bir parçası olan Rolls-Royce Motor Cars İstanbul’u Kuruçeşme Yat Limanı’nın hemen başında yer alan merkezinde deneyimleyebilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rolls-Royce Cullinan hakkında bilmeniz gerekenler

Cullinan’a ilk olarak motor, altyapı ve performans değerleri üzerinden giriş yapıyoruz. İlk olarak Phantom’da kullanılan “lüksün mimarisi” isimli bir temel üzerine kurulan modelin kaputunun altında 6,75 litre hacimli V12 motor yer alıyor. 563 beygir güç ve 850 Nm tork (1.600 devirde) üreten bu motorla maksimumda 250 km/s hıza erişebildiği açıklanan Cullinan’ın 0-100 değeri ise şimdilik verilmiyor. Ortalama yakıt tüketimi için ise 100 kilometre için 15 litre civarları ön görülmekte. Cullinan her ne kadar alüminyum platform üzerine geliştirilse de 2.660 kilogram gibi hatırı sayılır bir ağırlığa sahip. Son olarak ebatsal değerlere baktığımızda; 5.341 milimetre uzunluğa, 2.164 milimetre genişliğe, 1.835 milimetre yüksekliğe ve 3.295 milimetre aks mesafesine sahip bir aracın karşımızda durduğunu görüyoruz. Cullinan’ın en büyük rakibi olarak gösterilen Bentley Bentayga’dan her açıdan daha büyük bir model olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Bagaj kısmında ise işi bambaşka noktaya yaşıyan manzara süiti gibi özelliğiyle fark yaratan Culliinan ile ilgili detaylı özellikleri buradan ulaşabilirsiniz.

Video