reklamı kapat

POPÜLER

Tuvalet kağıdının durumunu gerçek zamanlı olarak gösteren akıllı sistem [Video]

Gelecekte tüm nesnelerin internetle bağlı olacağı su götürmez gerçek. Bu durum hepimizin hayatını büyük ölçüde kolaylaştıracak ve telefonumuzla tüm eve hükmetmemizi mümkün hale getirecek. Her nesnenin internete bağlanması fikri size ilginç geliyorsa internet bağlantılı bu akıllı tuvalet kağıdı rulosu ufkunuzu genişletmeye yardımcı olabilir.

YouTube’daki Sollae Insider kanalının yayınladığı videoda, gelecekte her şeyin internete bağlanacağı düşüncesindeki “her şey” ifadesinin içerisine nelerin sığabileceğini gözler önüne seriyor. Akıllı telefondaki uygulamasıyla bağlantılı olarak çalışan bu akıllı tuvalet kağıdı takip sistemi, “kağıt var” veya “kağıt yok” gibi basit bir sistemle çalışmıyor. Bunun yerine çok daha gelişmiş bir takip özelliği sunuyor. Uygulama açıldığında tuvalet kağıdı görseli ekranın ortasında görülebiliyor. Bu bölümde gerçek zamanlı olarak tuvalet kağıdının durumu öğreniliyor. Yayınlanan videoda görülebileceği üzere kağıt belirli bir derecede azaldığında uygulama üzerinden bu durum gerçek zamanlı olarak izleniyor. Böylece yalnızca tuvalet kağıdı bittiğinde değil, bitmeye çok yaklaştığında da önceden haberdar olunabiliyor.

PHPoC Blue isimli programlanabilir bir nesnelerin interneti devresi kullanılan sistemde ayrıca HC-SR04 ultrasonik sensöre yer veriliyor. Basit bir mantığa sahip olan sistem, sensör ile kağıt rulosu arasındaki mesafeyi devamlı olarak ölçüyor. Mesafe az olduğunda yeterince kağıt olduğu bilgisi telefona gönderiliyor. Mesafe arttığında ise kağıdın azaldığı belirtiliyor. Gereksiz ama gereksiz olduğu kadar da dikkat çekici olan bu sistemin nasıl çalıştığına haberin görselindeki videodan göz atabilirsiniz.