reklamı kapat

POPÜLER

Twitch

Twitch, sayıları artan “jakuzi yayıncıları” için özel kategori açtı

Dünyanın en popüler canlı yayın platformu Twitch, bu sefer bazı kişilerden tepki toplayacak bir adım attı. Jakuzi yayıncılarına özel kategori açıldı.

Twitch oyun odaklı bir canlı yayın platformu olmasına rağmen başka konularda da birçok canlı yayına ev sahipliği yapıyor.

Bunlar arasında son dönemde artan bir trend bulunuyor. O da jakuzi / havuz / küvet vb. yayınları. Bu yayınlarda bikini ile farklı formatlarda içerikler üretiliyor.

Bu içeriklerden bazıları ciddi şekilde rahatsız oluyor. Bunlar arasında kullanıcılar yanında reklam verenler de bulunuyor. İşte bu yüzden Twitch bugün bir adım attı ve platform içerisindeki bu yayıncılara özel Pools, Hot Tubs, and Beaches kategorisini açtı.

Bundan sonra jakuzi / havuz / küvet içerisindeki canlı yayınlar bu kategori altında yayımlanacak. Bu sayede Twitch’in reklam denetimi daha kolay olacak. Firma bu tarz içeriklere reklam vermek istemeyen şirketlerin reklamlarını, yeni kategorideki yayınlarda göstermeyecek.

Bu şekilde de iki taraflı bir kazanım olacak. Twitch yaptıkları açıklamada “belirli limitler geçilmediği sürece” bu yayınlara izin vereceklerini aktarıyor. Firma sadece bu yayınlarda direkt çıplaklık / cinsellik istemiyor.

Bunun dışındaki içerikler için şimdilik herhangi bir engel bulunmuyor. Ancak bu özel kategori hamlesi sonunda bu içeriklerin platformda çok daha artması bekleniyor. Çünkü bu içerikler çok ilgi görüyor ve yayıncıya ciddi abone getiriyor. Artık bu formatın arkasında direkt Twitch desteği de bulunuyor.

İşte bu yayınlar yüzden Twitch’e bakış açısı daha da değişebilir ve belirli ülkelerde platforma yönelik bir yasaklama gündeme gelebilir. Bu süreçte firma biraz tehlikeli sularda yüzüyor. Çünkü bazı ülkelerde kurunun yanında yaş da çok kolay şekilde yakılabiliyor.

Elbette bu tarz içerikleri izleyip izlememek kişilerin elinde. İstemiyorsanız bu içeriklerin olduğu yeni kategoriyi tamamen göz ardı edebilirsiniz. Ayrıca bu içeriklerde “yetişkinler için” uyarısının olduğunu da belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitch kısa süre önce Türkiye’de yerel fiyatlanmaya geçi

Pandemi döneminde patlama yapan Twitch, 20 Mayıs itibarıyla Türkiye’de abonelik fiyatlarını düşürdü.

Firmays göre abonelik fiyatları düştüğü zaman yayıncıların geliri düşmeyecek. Çünkü şirket fiyatların düşmesiyle yayıncıların daha çok abone kazanacaklarını düşünüyor. Ancak abone sayısı artmaz ise gelirler doğal olarak bir miktar azalacak.

Ancak Amazon’un sahibi olduğu dev platform burada yayıncılara bir süre için fark ödemesi yapılacak. Bu sayede düşen gelirler bir miktar dengelenmiş olacak.

Peki Türkiye’de yeni abonelik fiyatı ne kadar oldu? Türkiye’de abonelik 20 Mayıs sonrasında 9,90 TL oldu.

Türkiye’de daha önce Amazon Prime üzerinden 7,90 TL’ye kanallara abone olunabiliyordu. Normal abonelik ücreti ise daha yüksekti.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın