reklamı kapat

POPÜLER

Twitter sonunda bekleneni yapıyor; tweet kısaltma dönemi son buluyor

Gündelik ve anlık paylaşım yapmaya olanak sunan Twitter kullanıma sunulduğundan bu yana hepimizin “keşke olsa” dediği bir özellik var. Aradan geçen yılların ardından Twitter sonunda bu konuya el atmaya hazırlanıyor.

Eğer Twitter’ı aktif kullananlardansanız düşüncelerinizi 140 karaktere sığdırmanın ne kadar zor olduğunu siz de biliyorsunuz. Buna rağmen Twitter uzun seneler boyunca 140 karakter sınırından vazgeçmemek konusunda inat etti. Bu karakter sayısının kullanıcıların kendini ifade etmesi için yeterli olduğunu savundu. Zamanla bu tezin doğru olmadığına şahit olmaya başladık. Twitter da karakter sınırını değiştirmeden bu probleme çözüm sunmaya çalıştı. Birbiriyle bağlantılı tweet atabilme (flood), link ve fotoğrafların karakter sınırından yememesi gibi pek çok yenilik sunuldu. Buna rağmen 140 karakterde kendini ifade edebilmek pek mümkün değil. Görünen o ki Twitter sonunda bu konudaki inadının boşa olduğunu kabul ediyor.

Son zamanlarda ciddi bir düşüş yaşayan platform karakter limitini 280’e çıkartmaya hazırlanıyor! Karakter limitinin artırılması için test çalışmaları çoktan başladı. Bu çalışmanın nedeni olarak ise farklı dillerde kendini ifade etmenin zorluğu gösterildi. Örneğin İngilizce yazılan tam 140 karakterlik bir tweet İspanyolca olarak 154 karaktere denk düşebiliyor. Daha da ilginci aynı ifadeyi Japonca’da 67 karaktere sığdırabiliyorsunuz. Japonca, Korece ve Çince’de karakter problemi yaşanmazken batı dillerini kullananlar kendini ifade etme zorluğu çekiyor. Twitter da karakter limitini artırarak bu probleme son vermeye hazırlanıyor.