reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Uber beş kıtada harita çıkartma çalışmalarına başladı

Araçları kullanıcıların ayağına getiren Uber çalışmalarını bir sonraki seviyeye taşımaya hazırlanıyor. Uber’a ait araçlar beş kıtada yol haritası çıkartma çalışmalarına başladı. Firma Antarktika hariç geri kalan kıtalarda kendi veri tabanını oluşturacak.

Advertisement

Konforlu bir seyahat alternatifi sunan Uber kullanıcıları alacağı ve bırakacağı yerleri, tercih edilecek güzargahları belirlemek için Google’ın sağladığı verileri kullanıyor. Fakat bununla sınırlı kalmak istemeyen şirket geçtiğimiz aylarda dünya genelinde yolların haritasını çıkartmak üzere 500 milyon dolarlık bir yatırımda bulunmuştu. Bu girişim sayesinde firma kendi altyapısını kuracak. Kara yolları tabanlı bir harita için şimdiye kadar ulaşılmamış noktalar dolaşılacak ve Google’ın harita desteğine ihtiyaç duyulmayacak.

Uber tarafından yapılan resmi açıklamada Uber’e ait araçların Singapur‘da da faaliyetlerine başladığı, bu çalışmaların firmanın geleceğini belirleyecek önemde olduğu dile getirildi. Beş kıtaya yayılan çalışmalar sayesinde dünya genelindeki yollar detaylı şekilde çıkartılacak. Şehirlerlerin ve belli bölgelerin trafik düzenleri gözlenecek. Günün hangi saatlerinde nerelerde trafiğin yoğunlaştığı anlaşılacak. Böylece Uber kullanıcıları için en hızlı güzergah kolaylıkla belirlenecek. Üstelik bu sayede belirlenen noktaya varış süresi daha gerçeğe yakın şekilde tahmin edilebilecek.

Amerika, Meksika, Kanada, İngiltere, Güney Afrika, Avustralya ve Singapur’daki çalışmalar ilerleyen zamanlarda farklı ülkelere de yayılacak.