reklamı kapat

POPÜLER

apple tv

Ünlü analistten Apple TV ve HomePod hakkında çarpıcı iddialar

Apple’a yakın bir kaynak olan John Gruber, Apple TV ve HomePod’un fiyatlandırılması hakkında bazı ilginç bilgiler paylaştı.

Gruber, Apple TV’nin maliyetine satıldığını, HomePod’un ise zararına satıldığını söylüyor. Apple, Apple TV 4KA’yı yurt dışında 179 dolara satıyor. Apple TV’ye güç veren A10 işlemcisinin Apple’a 26 dolara mal olduğunu söylüyor. Bu da Apple TV’deki diğer parçalardaki maliyetinin büyük bir kısmını, bunun yanı sıra pazarlama ve Ar-Ge’yi oluşturduğu anlamına geliyor. HomePod’a gelince, Gruber Apple’ın bu ürünü zarara sattığını ancak şirket açısından bu durumun büyük bir kayıp olmadığını belirtiyor.

HomePod’u yurt dışındaki fiyatı 349 dolar olsa da akıllı hoparlör üçüncü parti perakendecilerde indirimli fiyattan satılıyor. HomePod piyasaya sürülmeden önce akıllı hoparlörün maliyetinin 216 dolar olduğu iddia edilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HomePod ne gibi bir deneyim vadediyor?

Müzik tutkunlarının beğenisine sunulan hoparlör, tasarımıyla Mac Pro’dan ilham alıyor. Siyah ve beyaz renk seçeneklerine sahip olan hoparlörün en dikkat çeken özelliği Siri desteğine sahip olması. Siri sayesinde kullanıcılar Hey Siri komutunu vererek Apple Music’te yer alan şarkıları kolay bir şekilde dinleyebiliyor. Apple tasarımı A8 işlemcisinin tercih edildiği hoparlörde 7 adet tweeter ve Apple tasarımı woofer bulunuyor. Müzik çalma yeteneği haricinde HomeKit desteğine de sahip olan HomePod, akıllı ev cihazlarınızı kontrol etmeye de imkan tanıyor. Hoparlörün dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri de otomatik oda algılama teknolojisi. Bu teknoloji, hoparlörün oda içindeki konumunu hızla anlamasını, köşede, masa üzerinde veya kitaplıkta olmasına bağlı olarak en etkileyici müzik deneyimini sunmak için saniyeler içinde kendini optimize etmesini sağlıyor.

İlgilinizi çekebilir

HomePod’un tanıtım videosu