reklamı kapat

POPÜLER

Unreal Engine 5 oyun motoru

Unreal Engine 5 oyun motoru tam olarak kullanıma sunuldu

Epic’in çok uzun zamandır hayatımızda olan oyun motoru Unreal Engine‘in yenisi Unreal Engine 5 için tam çıkışa başladı.

Epic Games imzalı Unreal Engine, yüzlerce ufak ya da büyük oyunun arkasında yer alıyor ve genel olarak çok beğeniliyor. Oyun geliştiricilerin hayatını inanılmaz şekilde kolaylaştıran oyun motoru, yeni nesil versiyonu Unreal Engine 5 ile hiç olmadığı kadar güçlü hale geldi. İşte bu yeni sürüm bugün itibarıyla tüm geliştiricilere açıldı. Meta Human ve Lumen gibi çok gelişmiş teknolojik altyapılara sahip olan UE5, uzun zamandır beta olarak test ediliyordu. Beta sürecini alınan geri bildirimler üzerinden güzel şekilde kapatan Epic Games, UE5 ile beraber yeni nesli gerçekten hissettirecek gelecek oyunlar için de kapıyı sonuna kadar açıyor.

Yeni nesil oyun motoru Unreal Engine 5, en son The Matrix Awakens teknoloji demosu ile çok ses getirmişti. The Game Awards sonrasında Xbox Series X / S ve PlayStation 5 için kullanılabilir hale gelen demo, 29 GB boyutunda ve ücretsiz olarak elde edilebiliyordu. Bu demoda göz alıcı grafikler, temel seviye oyun deneyimi ve yaya ya da uçarak şehir keşfi yer alıyordu.

Bir teknoloji demosu olduğundan The Matrix Awakens içerisinde güneşin konumu dahi değiştirebiliyor. Şehirdeki insanları gizleyebildiğiniz ya da sayısını değiştirebileceğiniz 4K 60 fps çalışan demoda, gece gündüz dönüşümü bulunuyor ve araç kullanma da sunuluyor. Türkçe olarak “MATRIX UYANIYOR: BİR UNREAL ENGINE 5 DENEYİMİ” olarak adlandırılan demo için Xbox tarafı şu açıklamayı yapılmıştı:

“‘MATRIX UYANIYOR: BİR UNREAL ENGINE 5 DENEYİMİ’, Xbox Series X/S’in gücünü UE5 ile birleştiren ücretsiz, sınırları zorlayan sinematik ve açık dünya interaktif teknoloji demosudur. Lana Wachowski ve James McTeigue tarafından yazılan ve sinematik olarak yönetilen bir orijinal konsept olan bu sınırları zorlayıcı teknik demoda Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss, Neo ve Trinity olarak rollerini yeniden canlandırırken diğer yandan gerçekliğin ve gerçek dışının karışması ile kendilerini de oynuyorlar.

Orijinal filmin VFX (Görsel Efektler) ekibinin John Gaeta, Kim Libreri, Jerome Platteaux, George Borshukov ve Michael Gay gibi birçok üyesi Epic Games ve SideFX, Evil Eye Pictures, Weta FX (eski adıyla Weta Digital) ve daha birçoğu gibi ortaklarının ekipleriyle iş birliği hâlinde bu deneyimin dijital uygulamasını hayata geçirmek için tekrar bir araya geldi.

Demo, nefes kesici gerçekçi sinematikten sonra aksiyon dolu araba kovalamaca sahnesini de içeren hızlı tempolu üçüncü şahıs nişancı deneyimine dönüşüyor ‘ve Matrix’ evreninde yer alan zengin, çok ayrıntılı açık dünyayı keşfetme imkânı sunuyor.

Yukarıdaki tüm firmalar Unreal Engine 5 ile oyun geliştiriyor. Epic Games’in Fortnite’ı da UE5’e geçirdiğini ek bilgi olarak belirtelim.

Unreal Engine 5 yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle