reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series S Xbox Series X

Uygun fiyatlı Xbox Series S doğrulandı; işte hakkında bilinenler

Xbox Series X yeni nesilde artık yüzde 100 kesin olarak Xbox Series S ile geliyor. İşte bu konsol hakkında bilinmesi gereken temel detaylar;

Xbox Series S isimli Microsoft’un yeni nesil ikinci oyun konsolu, kısa süre önce yapılan sayfada gördüğünüz kontrolcü sızıntısı üzerinden doğulandı. Yani artık kesin olarak gelecek olan konsol, bütçesi dar olan oyuncular için çok iyi bir seçenek olacak gibi görünüyor. Daha önce ortaya çıktığı kadarıyla Microsoft tarafından yeni neslin ikinci oyuncu konsolu resmi olarak ağustos ayında lanse ediliyor. Sadece 200 dolara satılacak denilen model, bilindiği kadarıyla oyun geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı ve 4 teraflop gücünde bir GPU veriyor. Bu GPU sızan bilgilere göre 20 CU (Compute Unit) birimine sahip. Bunun üstünden yapılan karşılaştırmalara göreyse konsoldaki ekran kartı AMD Radeon RX 5500XT‘nin biraz altında kalıyor. Bu kart üzerinden yapılan eski testler ise konsolun birçok oyunda 1080P 60 FPS’yi sunamayacağını gösteriyor. Daha önce de söylediğimiz gibi 4K değil 1080P ve 1440P oyunculuğa odaklanan konsol, burada spesifik olarak 1080P’yi hedefliyor ve oyunları da çoğu zaman 30 FPS açacak gibi görünüyor. Series X ile benzer bir CPU taşıdığı aktarılan Series S, performans konusunda çok iddialı olmasa da fiyatıyla özellikle yurt dışında birçok eve giriş yapacak izlenimi oluşturuyor. Bu konsol özellikle Game Pass ile öne çıkacak yorumları yapılıyor.

Sızan kontrolcü Xbox Series X ve Series S’in beyaz renklerde karşımıza çıkacağına da işaret ediyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series S soru işaretleri oluştururken, Series X ise teknik olarak çok güçlü geliyor

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

Not: Ana görsel temsilidir.

İlgili Video