reklamı kapat

POPÜLER

Uyurken televizyon yayınlarını kaçırmaya son veren akıllı bileklik

Televizyon izlerken uyuya kalmanın dünyanın en güzel şeylerinden biri olduğu bir gerçek. Fakat bütün bir hafta beklenen yayın, tam uykudayken başlamışsa bu durum can sıkıcı oluyor. Kipstr adı verilen bileklik ise bu soruna çözüm olmaya hazırlanıyor.

Manchester Creative Studio’nun öğrencileri olan ve Virgin Media ile ortaklaşa çalışan 15 ve 14 yaşındaki Ryan Oliver ve Jonathan Kingsley tarafından geliştirilen Kiptsr, günümüz dünyasının önemli bir sorununa çare oluyor. Sıradan bir bileklik görüntüsünde olan bu giyilebilir cihaz, kişinin televizyon başındayken uykuya geçtiğini algılayabiliyor ve bu andan itibaren yayını kaydetmeye başlıyor. Böylece yayını daha sonra izlemek mümkün oluyor.

Kayışı tamamen 3D yazıcı ile üretilen bilekliğin ileride daha yetenekli hale gelebileceği belirtiliyor. Örneğin kullanıcının uyuduğunu anlayan bilekliğin akıllı ev sistemine komut göndererek ışıkları kapatması mümkün olabilir. Ayrıca bileklik, kişinin duygu durumunu algılayarak sevdiği programların bir listesini çıkarabilir.

Virgin Media tarafından yapılan açıklamaya bakılırsa, söz konusu bilekliğe gösterilecek ilgiye göre Kipstr’ın satışa çıkıp çıkmayacağı kararlaştırılacak.

YORUMLAR