reklamı kapat

POPÜLER

Uzun zaman sonra özlenen dokunuş; Polestar’dan Volvo için yeni yazılım paketi

Elektrik geleceğinden sotumlu hale getirilerek yoluna devam eden Polestar, Volvo ile olan ilişkisini önceki yıllarda olduğu gibi desteklemeye devam ediyor.

Volvo’dan ayrılarak başlı başına bir marka olarak hayatına devam ettirilmesiyle birlikte, grubun elektrik geleceğinden sorumlu hale gelen Polestar, bu süreçte kullanıcı cephesinde bazı soru işaretleri oluşturdu. Bu zamana kadar İsveçli üretici için yazılım ve donanım bazında performans geliştirmesinden sorumlu olduğu Polestar‘ın bu görevi artık devam ettirmeyeceğine dair bazı dedikodular ortaya çıktı. Volvo’nun resmi kaynakları tarafından kısa süre içerisinde yalanlanan bu iddialar bugün itibarıyla ilk resmi hamleyle somut bir şekilde karşımızda duruyor. Volvo tarafından yapılan açıklamayla duyurulan gelişmenin içerisinde, araçların daha dinamik bir sürüş için Polestar tarafından üretilen bir yazılım geliştirmesi piyasaya sürüldüğünü öğreniyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çekiş sistemi odağa alındı

Dört tekerlekten çekişli Volvo modellerinde izini göreceğimiz Polestar imzalı bu yazılımla birlikte araçların tork dağılım kısmında arka tekerlere doğru artış eğilimi görüyoruz. Tork frekansında da görülen pozitif değişim marka mühendislerinin iddiasına göre daha gelişmiş bir direksiyon hakimiyetini de beraberinde getiriyor. Potansiyel kazaların da önüne geçebileceğini hissettiren yazılım ani yana kaçma durumundaki yol tutuşlarını da artıracak. Bu yeni özellikle ilgili açıklamalarda bulunan Volvo Cars Araştırma ve Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Henrik Green, “Biz her zaman Volvo otomobillerin sürüş deneyimini artırmak için ince ayar yapıyoruz, bu geliştirme, dört teker çekişli otomobillerde sürüşü daha kolay ve daha dinamik hale getirecek” diyerek daha keskin gaz verme ve daha hızlı gaz kesme özelliklerinin de üzerinde durdu. Polestar AWD optimizasyonu, Ağustos 2018’den itibaren Volvo 90 serisi, 60 serisi ve XC40 modellerinin, benzinli ve dizel seçenekleri için mevcut olacak.