reklamı kapat

POPÜLER

Beklenen hamle; Android destekli ilk Volvo modeli belli oldu

Marka içerisindeki departman rolünden sıyrılarak yepyeni bir misyon yüklenen Polestar, Volvo multimedya sistemi içerisinde bir ilki beraberinde getirecek.

Otomobillerine teknolojisinin entegrasyonu konusunda genellikle öncü hamleleriyle kendisinden söz ettiğimiz Volvo, multimedya sistem desteği konusunda bunu biraz daha ağırdan almayı tercih etti. Skype desteğini araçlarında sunan ilk otomobil üreticisi konumunda olan İsveçli marka, Apple CarPlay konusunda da kullanıcılarını çok fazla beklememişti. Lakin işin Android Auto kısmı için aynı şeyleri söylemek biraz zor. Bu konuyla ilgili de her ne kadar geçtiğimiz süreçte bazı girişimler yapsa da bunu bir türlü gerçeğe dönüşme konusunun ileri süreçlere aktarıldığını gördük. Tüm bunların devam ettiği sırada Polestar markasını bünyesinden ayırarak elektrik geleceği içi baş sorumlu haline getiren Volvo, bu hamlesini Android desteğiyle birleştirerek aslında güzel bir formülü oluşturmaya hazırlanıyor. Polestar 1‘in ardından satışa sunulacak olan ve doğrudan Tesla Model 3’ün rakibi olan Polestar 2, bu bağlamda doğrudan Android desteği alan ilk Volvo modeli olarak kayıtlara geçecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çalışmalar sürüyor

İlk detayları üzerinden gündeme getirilen bu hamlenin çıkış noktası Volvo’nun AR-GE Departman Sorumlusu Henrik Green. Proje üzerinde çalışmaya devam ettiklerini dile getiren Green, Volvo otomobillerinde Sensus adıyla bildiğimiz multimedya sistemi içerisine; Google Assistant, Google Play Store ve Google Maps gibi Google temelli hizmetleri dahil etmeye başladıklarının altını çiziyor. Sürecin tamamlanmasının ardından kullanıcılarına entegrasyon konusunda kusursuza yakın bir deneyim vadetmeyi amaçladıklarını dile getiren Green, ilk denemelerin başarılı şekilde sonuçlandığını da altını çizerek ifade etti. Sensus ve Android birlikteliğinin tamamlanmasıyla birlikte, Android tabanlı akıllı telefon deneyimini Volvo kokpitleri içerisinde deneyimlemenin mümkün olacağını ayrı bir parantezde belirtelim.

İlgili video

Volvo V60 çarpışma testi