reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

VDP 2.0 ile interaktif mobil dergiler artık daha kolay hazırlanıyor

Valensas Teknoloji yeni nesil dergi platformu VDP 2.0‘ı yayınladı. Herhangi bir kod yazmadan iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarında kolayca interaktif dergi yayınlama imkanı sunan platform geliştirilen arayüzü ve yeni özellikleri sayesinde dijital yayıncılığı daha da kolaylaştırıyor.

Türkiye’nin ilk mobil teknoloji girişimlerinden Valensas Teknoloji yeni nesil interaktif dergi platformu VDP 2.0’ı Mart ayında mevcut yayıncılarına özel bir tanıtım ile duyurmuştu. Artık tüm kullanıcılar VDP uygulamalarını vdpmag.com adresinden ücretsiz olarak indirip test edebiliyorlar.

vdp-sistematik
VDP içerik sahiplerinin herhangi bir kod yazmadan kolayca iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarında yayıncılık yapmalarına imkan tanıyan bir platform. Sürükle-bırak basitliğindeki kullanım kolaylığı sayesinde yayıncılar teknik detaylarla uğraşmak yerine içerik zenginleştirmesi, interaktif deneyim oluşturma ve mobil gelir modelleri gibi daha önemli konulara odaklanabiliyorlar.

Yeni platform, gelişmiş grafik arayüzü, interaktif tasarım araçları, animasyon, duyuru mesajları ve dosya yapısı gibi özellikleri sayesinde yenilikçi bir mobil dergi uygulaması oluşturmayı daha da kolaylaştırıyor. Yayıncılar herhangi bir teknik destek almadan ya da özel bir eğitime tabi tutulmadan dergilerini hazırlayabilir, interaktif araçlar sayesinde zenginleştirebilir ve tek satır kod yazmadan App Store’da kolayca yayınlayabilirler.

VDP, tüm yayıncılara kendi markalarıyla Apple Newsstand’de öne çıkmalarını sağlıyor. Ayrıca birden fazla dergiyi tek bir uygulama içinde yayınlama imkanı da sunuyor. İlk sayısı Temmuz 2010’da, iPad lansmanından kısa süre sonra yayınlanan VDP‘de bugün yaklaşık 500 farklı dergi sayısı ve 300 binden fazla tekil kullanıcı yer alıyor. Aralarında LOG, Skylife, CNBC-e, Digitürk, SDN, Avea, Capital, Atlas, MediaCat, PCnet, Elle, İstanbul Life gibi pekçok derginin yer aldığı platformda bugüne kadar indirilen toplam dergi sayısı ise 750 bini aşmış durumda. Platformun 2013 yılı içerisinde Android ve Windows sistemlerini de desteklemesi planlanıyor.

vdp-uygulamalar
VDP 2.0 YENİLİKLERİ

Content Layouts
Her yeni proje başlangıcında arzu edilen çalışma ortamını seçme imkanı getirildi.

.vdp Dosya Uzantısı
Özel .vdp dosya uzantısı ile tüm dergiler kolayca kaydedilebilir, kopyalanabilir ve paylaşılabilir.

GUI
Yeni arayüz tasarımı daha iyi kullanıcı deneyimi ve kritik alanlara odaklanma imkanı sunuyor.

Online Push Mesajları
Yayıncılar kendi yönettikleri bir panelden okurlara mesaj atıp anında iletişim kurabiliyorlar.

Widget Animasyonu
Herhangi bir HTML kod yazmadan temel animasyonları kolayca yapabilme imkanı getirildi.

Test Cihazları
Uygulama App Store’da yayınlamadan önce istenen cihazlar üzerinde test edilebiliyor.

Inspector Yapısı
Mac kullanıcılarının alışık oldukları Inspector yapısı getirildi.

Online Yayıncılık & Abonelik
Yayıncılar tüm abonelik ve satış işlemlerini VDP Portal üzerinden kolayca yönetebiliyorlar.