reklamı kapat

POPÜLER

Verrükt

Dünyanın en yüksek su kaydırağı Verrückt’ün insanlı testlerinden ilk görüntüler [Video]

Amerika’nın Kansas şehrinde yer alan Schlitterbahn Su Parkı, dünyanın en yüksek su kaydırağı Verrückt‘e ev sahipliği yapıyor. İnşaatı tamamlanan kaydırağın açılış tarihi ise çeşitli nedenlerden ötürü bir süredir erteleniyor. Mühendislerin kaydırağı test ettiği yeni videolara bakılırsa açılış yakın bir tarihte gerçekleşecek.

51,3 metre yüksekliğindeki Verrückt, Özgürlük Anıtı ve Niagara Şelalesi’nden bile yüksek. 17 katlı bir binanın yüksekliğine denk gelen kaydırağa 264 basamaklı bir merdivenle çıkılıyor. Dört kişilik özel sallarla binilen Verrückt’te ulaşılan hız ise saatte yaklaşık 105 kilometre.

Verrükt
Bir süredir açılışın ertelenmesinin nedeni ise tamamen güvenlikle alakalı. Birkaç ay önce kum torbalarıyla yapılan testler başarısız olmuş, ikinci rampada içinde kum torbalarının olduğu sal kaydıraktan uçmuştu. Bunun ardından inşaat süreci tekrar başladı ve kaydırağın tasarımında çeşitli değişiklikler yapıldı. Ardından yine kum torbalarıyla testler yapıldı ve bunun görüntüleri yayınlandı. Son görüntüler ise insanlı testlerin de başarıyla sonuçlandığını gösteriyor.

Verrükt

Verrückt insanlı test

Verrückt insanlı test (POV)

Verrückt’ün başarısız olan eski kum torbası testi