reklamı kapat

POPÜLER

vodafone kırmızı ışık

Vodafone’dan kadına yönelik şiddete “Kırmızı Işık” uygulaması

Kadına yönelik şiddet Türkiye’nin hala daha devam eden en önemli toplumsal sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Vodafone bu anlamda geliştirdiği Kırmızı Işık olarak adlandırılan uygulamayı bugün düzenlediği bir basın toplantısıyla tanıttı.

Şiddete maruz kalan kadınların hiç vakit kaybetmeden kolluk kuvvetlerine ya da yakınlarına son derece kolay ve hızlı bir biçimde haber vermelerini sağlayan uygulama oldukça basit bir kullanıcı arayüzüne sahip. Bu gibi acil durumlarda ulaşılması tercih edilen 3 kişinin numaralarının tek tuşla kaydeden uygulama bunula birlikte telefonun sallanması durumunda Salla & Uyar özelliğiyle kayıtlı olan kişilere mesaj ve konum bilgilerini “Acil SMS” olarak bildiriyor.

Alo 183, 155 Polis İmdat, Ambulans ve Jandarma gibi acil numaraların yine tek tuşla aranbildiği uygulamayla ayrıca şiddet gören kadına en yakın olan ASPB Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’nin adresi, başvurabileceği kuruluşlar ve haklarıyla ilgili bilgilere de kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Henüz yalnızca Android işletim sistemiyle çalışan Kırmızı Işık uygulamasının yakın bir zamanda diğer platformlarda kullanılabilir durumda olacağı düşünülüyor.

YORUMLAR