reklamı kapat

POPÜLER

Eve tek başına güvenle gitmenizi sağlayan uygulama [Video]

Gece geç saatte eve yalnız dönme fikri pek çok kişi için pek de güven verici değil. Özellikle güvenlik açısından zayıflıklar barındıran bir yerde yaşayan kişilerin, acil durumlarda panik halinde yardım istemeleri de zorlayıcı olabiliyor. Bu tip durumlar için geliştirilen uygulama ise arkadaşlarınızın kendi telefonlarından sizi takip ederek sağ salim eve varıp varmadığınızı kontrol etmeyi sağlıyor.

Companion isimli uygulamanın oldukça basit bir mantığı var. Eve asla yalnız yürümemeniz için geliştirilen uygulamada öncelikle gidilecek rotayı belirliyorsunuz. Daha sonra size eşlik etmesini istediğini kişileri işaretliyor ve onlara sizi takip etmeleri için istek gönderiyorsunuz. Bu noktada istek gönderdiğiniz kullanıcı uygulamaya sahip olmasa dahi hareketlerinizi izleyebiliyor. Ayrıca kendinizi güvende hissetmediğiniz an sizi takip eden kişiye mesaj atabiliyor ya da yakınlardaki polis istasyonunu tek bir tuşla arayabiliyorsunuz. Sizi izleyen kişi haritadaki hareketlerinizde bir gariplik hissederse size iyi olup olmadığınızı soruyor ve belirli bir sürede cevap vermezseniz uygulama karşıdaki kişiyi uyarıyor.

Karşıdaki kişi hareketlerinizi haritadan izleyebildiği için herhangi bir kaçırılma, gasp ya da benzeri bir olayda harita üzerindeki hareketlerinizden bir sorun olduğunu anlayabilir ve erken harekete geçebilir. Bu noktada pek çok trajik olayı önleme açısından oldukça ince düşünülmüş bir uygulama olan Companion, sizi fiziksel bir güçle korumasa da herhangi bir tehlike arz eden olayın önüne geçme açısından oldukça başarılı. iOS ve Android ile uyumlu olan uygulamanın ücretsiz olduğunu da belirtelim.