reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Beetle ve Scirocco için yolun sonu göründü

Volkswagen cephesinde bir türlü beklenen satış rakamlarına ulaşamayan Beetle ve Scirocco’nun üretimden kalkabileceği iddiaları resmi ağızlardan da verilen sinyallerle onaylandı.

Satış rakamlarında bekleneni verememesinden ötürü CC‘yi rafa kaldırıp yerine Arteon‘u getiren Volkswagen cephesinde sular durulacak gibi gözükmüyor. Almanya’da düzenlenen yol haritası toplantısında bu yıl içerisinde üretimine başlanacak modellerin sırasını açıklayan Volkswagen cephesi marka stratejisi gereği Beetle ve Scirocco’nun geleceğine pek sıcak bakmıyor. Tahmin edileceği üzere bunun sebebi CC’de olduğu gibi satış rakamları. 2008’de yeni yüzüyle tanıtılan Scirocco ve 2011’de tanıtılan Beetle’ın geleceğiyle ilgili önemli açıklamalar Volkswagen marka sorumlularından Arno Antlitz‘den geldi.


Gazetecilerin bir türlü bekleneni veremeyen bu iki modelle ilgili sorularına kayıtsız kalamayan Antlitz; “Scirocco da Beetle da sınıfında kendilerine özgü karakterleri bulunan birbirinden değerli modeller. Lakin bazen araçların böyle bir karaktere sahip olması onların sonsuza kadar satışa sunulacağı anlamına gelmeyebiliyor. Elimizdeki raporlar bu iki modelin toplam yıllık satışlarının Golf’ün bir aylık satışına denk olduğunu gösteriyor.” diyerek iki model için yolun sonunun yakın gelecekta görünebileceğinin sinyallerini verdi. Bu açıklamalarla birlikte Beetle ve son makyajını 2014 yılında alan Scirocco’nun bundan sonra herhangi bie geliştirme almaması da olağan gibi gözüküyor. Özellikle emisyon skandalından ötürü kendi markasıyla Dünya ralli Şampiyonası’ndan Audi ile de Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’ndan çekilmiş bir Volkswagen düşündüğümüzde bu yorum çok daha güçlü hale geliyor. Arteon’un yanı sıra T-Roc ile ürün gamına iki yeni model ekleyip önümüzdeki üç yıl içerisinde de elektrikli araçlara yöneleceğini bildiğimiz Volkswagen’de Beetle ve Scirocco’nun kötü haberini almamız çok uzun zaman almayabilir.