reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

Volkswagen, belirli araçları için ChatGPT destekli IDA sesli asistanını kullanıma sunuyor

Volkswagen, ChatGPT destekli IDA sesli asistanını kullanıma sunuyor. Sistem sadece yeni nesil araçlarda kullanılabiliyor.

Volkswagen, OpenAI tarafından geliştirilen üretken yapay zeka sistemi ChatGPT’yi araçlarına entegre etme konusunda uzun zamandır çalışıyordu. Bu çalışmalar sonunda tamamlandı ve ChatGPT destekli IDA sesli asistan tüm ID. serisi araçlar için kullanıma sunuldu. Buna ek olarak yeni Golf, Tiguan ve Passat modellerine de gelen altyapı, kişilere sesli olarak sordukları hemen her soruya cevap verebiliyor. Örnek olarak Volkswagen, ChatGPT’den size turistik yerleri veya tuttuğunuz takımın dün gece nasıl oynadığını anlatmasını isteyebileceğinizi söylüyor. Şirket, sistemin çocuklarınızın matematik problemlerini çözmelerine bile yardımcı olabileceğini belirtiyor. Volkswagen, altyapıyı kullanmak için araç sahiplerinin yeni bir hesap oluşturmalarına veya yeni bir uygulama indirmelerine gerek olmadığını da aktarıyor. Sistem şu aşamada İngilizce (ABD ve İngiltere), İspanyolca, Çekçe ve Almanca dillerinde görev yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket bizim gündemimize bundan önce çok yakında tanıtılacak 2025 Volkswagen Golf R ile gelmişti. Halen genel hatları gizlemeyen bir kaplama ile gösterilen 2025 Golf R, yapılan resmi açıklamaya göre gücünü 2.0 litrelik dört silindirli ve turbo destekli bir motordan alacak. Bu motor 329 beygir güç (Mk8 Golf R’da 316 beygir güç sunuluyordu) ve 420 Nm tork getirecek. 0’dan 100 km/s hıza 4,6 saniyede çıkabileceği açıklanan Mk8.5 Golf R, üzücü şekilde manuel olarak satılmayacak. Araç bir Volkswagen klasiği olarak yedi ileri DSG ile satılacak ve güç dört tekere aktarılacak. Performance Package versiyonunda 270 km/s hıza çıkabileceği açıklanan yeni Golf R, standart olarak Dinamik Şasi Kontrolü adaptif süspansiyon ile yollara çıkarılacak.

Volkswagen haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER