reklamı kapat

POPÜLER

Audi, yaklaşık 2 milyon aracına ChatGPT getiriyor

Audi, yaklaşık 2 milyon aracına OpenAI tarafından geliştirilen üretken yapay zeka ChatGPT’yi getiriyor. Şirket sürece 2021 araçlarını da dahil ediyor.

Dünyanın en önemli otomobil üreticilerinden Audi, yeni teknolojileri yakından takip ediyor. Bugün bir duyuru yapan şirket, önümüzdeki ay yaklaşık 2 milyon aracına ChatGPT erişimi sunacağını duyurdu. 2021’den bu yana çıkan MIB 3 temelli tüm araçlara entegre edileceği söylenen ChatGPT, Q6 e-tron gibi yeni araçlarda ve E3 1.2 elektronik mimarisine sahip gelecekteki tüm modellerde Audi asistanın bir uzantısı olarak göreve başlayacak. Sürücüler sesli olarak ChatGPT ile iletişim kurabilecek ve araç özelliklerini kontrol etme yanında akıllara gelen her soruya sürüş sırasında cevap bulabilecek. Bu konuda geçtiğimiz hafta Volkswagen bir adım atmıştı. Şirket OpenAI tarafından geliştirilen üretken yapay zeka sistemi ChatGPT’yi araçlarına entegre etme konusunda uzun zamandır çalışıyordu. Bu çalışmalar sonunda tamamlandı ve ChatGPT destekli IDA sesli asistan tüm ID. serisi araçlar için kullanıma sunuldu. Buna ek olarak yeni Golf, Tiguan ve Passat modellerine de gelen altyapı, kişilere sesli olarak sordukları hemen her soruya cevap verebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Örnek olarak Volkswagen, ChatGPT’den size turistik yerleri veya tuttuğunuz takımın dün gece nasıl oynadığını anlatmasını isteyebileceğinizi söylüyor. Şirket, sistemin çocuklarınızın matematik problemlerini çözmelerine bile yardımcı olabileceğini belirtiyor. Volkswagen, altyapıyı kullanmak için araç sahiplerinin yeni bir hesap oluşturmalarına veya yeni bir uygulama indirmelerine gerek olmadığını da aktarıyor. Sistem şu aşamada İngilizce (ABD ve İngiltere), İspanyolca, Çekçe ve Almanca dillerinde görev yapıyor.

Audi haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER