reklamı kapat

POPÜLER

Peugeot

Peugeot, birçok aracına ChatGPT getiriyor

Peugeot, çok sayıda müşterisinin aracına OpenAI tarafından geliştirilen üretken yapay zeka ChatGPT’yi getiriyor.

Yapılan açıklamaya göre yeni 208, yeni 2008, yeni 308, yeni 308 SW, yeni 408, yeni 508, yeni 508 SW, yeni RIFTER, yeni TRAVELLER, yeni PARTNER ve yeni EXPERT gibi araçlarda i-Cockpit’in sesli asistanı üzerinden ChatGPT erişimi standart olarak sunulmaya başlanıyor. Yıl sonunda yeni 3008 ve yeni 5008 gibi modellere de destek verilecek, uygun mevcut araçlara ChatGPT desteği uzaktan yazılım güncellemesi ile (belirli ülke ve dillerde) gönderilecek. ChatGPT sayesinde kişiler araç özelliklerini rahatlıkla kontrol etmek yanında, sürüş sırasında akıllarına gelen hemen her konuda ChatGPT’den sesli olarak bilgi alabilecek. ChatGPT konusunda başka firmalar da adım attı. Örneğin Audi, önümüzdeki haftalarda yaklaşık 2 milyon aracına ChatGPT erişimi sunacak. 2021’den bu yana çıkan MIB 3 temelli tüm araçlara entegre edileceği söylenen ChatGPT, Q6 e-tron gibi yeni araçlarda ve E3 1.2 elektronik mimarisine sahip gelecekteki tüm modellerde Audi asistanın bir uzantısı olarak göreve başlayacak. Sürücüler sesli olarak ChatGPT ile iletişim kurabilecek ve araç özelliklerini kontrol etme yanında akıllara gelen her soruya sürüş sırasında cevap bulabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda geçtiğimiz ay Volkswagen de bir adım atmıştı. Şirket OpenAI tarafından geliştirilen üretken yapay zeka sistemi ChatGPT’yi araçlarına entegre etme konusunda uzun zamandır çalışıyordu. Bu çalışmalar sonunda tamamlandı ve ChatGPT destekli IDA sesli asistan tüm ID. serisi araçlar için kullanıma sunuldu. Buna ek olarak yeni Golf, Tiguan ve Passat modellerine de gelen altyapı, kişilere sesli olarak sordukları hemen her soruya cevap verebiliyor.

Örnek olarak Volkswagen, ChatGPT’den size turistik yerleri veya tuttuğunuz takımın dün gece nasıl oynadığını anlatmasını isteyebileceğinizi söylüyor. Şirket, sistemin çocuklarınızın matematik problemlerini çözmelerine bile yardımcı olabileceğini belirtiyor. Volkswagen, altyapıyı kullanmak için araç sahiplerinin yeni bir hesap oluşturmalarına veya yeni bir uygulama indirmelerine gerek olmadığını da aktarıyor. Sistem şu aşamada İngilizce (ABD ve İngiltere), İspanyolca, Çekçe ve Almanca dillerinde görev yapıyor.

Peugeot haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu