reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

2022 Skoda Scala

Volkswagen Golf avcısı tanıtıldı; işte Skoda Scala ve öne çıkan özellikleri [Video]

Düzenlenen özel bir etkinlikte tanıtımı gerçekleştirilen Skoda Scala, Volkswagen Golf’e rakip olma iddiasıyla asfalta iniyor.

Advertisement

Skoda’nın uzun bir süredir kendinden beklenen gerçek anlamda bir C segment otomobil modeliyle ilgili bazı çalışmalar içerisinde olduğu uzun bir süre gündeme geldi. Nitekim masada alınan kararların ardından belirlemeye başlayan bilgiler Skoda’nın doğrudan Volkswagen Golf’e rakip olacak nitelikte bir otomobil üretme iddiasını net bir şekilde ortaya koydu. Kısa süre önce adının Scala olarak belirlendiğini öğrendiğimiz ve beklentiler üzerinden değerlendirmesini yaptığımız otomobil, İsrail’de düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında tüm dünyanın karşısına çıkartıldı. Rapid’i saf dışı bırakılarak ürün gamına dahil olan Skoda Scala, genel hatlarına bakıldığında çok devrimsel bir tasarım farklılığı barındırmıyor. Birkaç kilit nokta üzerinden fark yaratan aracın en dikkat çekecek noktası, daha fazla kullanım alanı sunarak daha uygun fiyatlara erişilebilecek olması.

Ebatlar – Donanım

Scala başlı başına yeni bir model olduğu için dilerseniz ilk olarak ebatsal değerleri üzerinden aklımızda şekillendirmeye başlayalım. Karşımızda; 4.362 milimetre uzunluk, 1.793 milimetre genişlik, 1.471 milimetre yükseklik ve 2.649 milimetre aks mesafesi değerine sahip bir otomobil duruyor. Bunnları Golf’e göre kıyasladığımızda, Scala’nın aks mesafesi ve yükseklik gibi noktalarda net bir şekilde önde olduğunu görebiliriz. 467 litre gibi devasa bir bagaj hacmine sahip olan Scala, 380 litreye sahip olan Golf’e göre bir hayli ileride konumlanıyor. Koltukların yatırılarak burada 1.410 litrelik alanın yaratılabiliyor olması da altı çizilmesi gereken noktalar arasında.

İşin donanım kısmında geldiğimizde yeni jenerasyon tüm silahların kullanıldığını görebiliyoruz. LED ışıklandırma grubu, LED stop lambaları, 6,5 inçten başlayıp 9,2 inçe kadar değişiklik gösteren multimedya ekran, 10,25 inçlik dijital sürücü ekranı, LED ambiyans ayınlatma, şeritte tutma asistanı, otonom acil frenleme, ön bölge çarpışma asistanı, elektronik şasi denge kontrolü, adaptif hız sabitleyici ve park asistanı gibi parçalar Skoda Scala’nın kullanıcılarına sunacağı destekler arasından sadece birkaçı.

2021 Skoda Scala

Motor

Skoda, Scala’yı oldukça zengin motor seçenekleriyle oyuna sürmeye hazırlanıyor. Giriş seviyesinde 1.0 litrelik motorun 95 ve 115 beygirlik versiyonlarıyla tercih edilebilecek otomobilde, bir üst noktada yer alan 1,5 litrelik makine 150 beygirle hizmet vermeye hazır durumda. Dizel motor tercih etmek isteyenleri ise 115 beygir güç ve 250 Nm tork üreten 1,6 litrelik TDI bekliyor olacak. Satış sürecinin ileriki vadesindeyse sıkıştırılmış doğalgaz ile çalışan 1.0 litrelik motor da kullanıcılara sunulacak. 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG şanzımanla kombin edilebilecek olan Skoda Scala, önümüzdeki yılın ilk yarısı içerisinde Avrupa pazarında satışa sunulacak. Araçla ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.