reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen’den yaz ve kış sürüşüne yeni bir seçenek getiren sistem

Sistem, sürücülerin iklimsel olarak yaşadığı önemli sıkıntılara yeni bir çözüm sunuyor.

Kış mevsimi evimizde oturup sıcak kahvemizi yudumlarken, içeriden fazlasıyla romantik görünebilir. Lakin madalyonun diğer yüzünde, özellikle otomobil kullanıcıları için ciddi sorunların yaşandığı zorlu bir dönem olduğu gerçeği var. Özellikle hava sıcaklıklarının sıfırın altında olduğu dönemlerde kazaları önlemek amacıyla kış lastikleri ve zincir gibi çözümler üretilirken, sürücüler bir yandan da aracın üzerinde biriken kar ve donan ön cam problemleriyle sık sık karşılaşıyor. Volkswagen, bu tür durumlar için geliştirdiği yeni sistemle sadece kışın değil yazın da yeni bir kullanıcı deneyimini vadediyor.

Aslında ısıtmalı ön cam sistemleri otomobil teknolojileri için çok da yeni bir durum sayılmaz. Geçtiğimiz süreçte Ford gibi birçok üretici bu çözümü opsiyon olarak otomobillerinde sunmaya başlamıştı. Volkswagen’in iklimsel cam adını verdiği yeni özelliğinde kullanılan sistemse, mantalite olarak bu yapıya benzese de özgün farklılıkları beraberinde getiriyor. İklimsel ön cam, geleneksel sistemlere nazaran hiçbir flaman tele ihtiyaç duymadan tamamen görünmez bir yapıya sahip. Volkswagen mühendisleri bu tellerin yerine cam dahiline iletken yapıya sahip görünmez gümüş bir katman yerleştiriyor. Araç dahilinde yer alan elektronik altyapıdan yaklaşık 400 wattlık bir enerji gücü çeken sistem, bunu hemen ısıya dönüştürerek kısa sürede tamamen donmuş ön camı eski haline getiriyor. Volkswagen’in henüz sistemin ne kadar kısa sürede bu çözülme işlemini gerçekleştirebildiğini açıklamadığını da belirtmekte fayda var.

Sistem kışın buz çözmede kullanıldığı gibi yazın da faydalı olarak kullanılabiliyor. Ön cama eklenen gümüş katmanın, yazın pasif bir sıcaklık kalkanı görevi gördüğünü belirten yetkililer, sıcaklığın yüzde 60‘a kadar engellenebildiği ve bu sayede araç içerisinin normal camlara göre 15 dereceye kadar daha serin tutulabildiğinin altını çiziyor. Bu sayede klimanın da araç içerisini daha kolay şekilde soğutacağının da altı çiziliyor. Volkswagen, bu yeni sistemini model seçeneğine göre değişmekle birlikte 340 eurodan başlayan fiyatlarla; Golf, Golf Sportsvan, Tiguan, Sharan, Passat ve Passat Variant modellerinde opsiyonel olarak satışa sunacak.

YORUMLAR