reklamı kapat

POPÜLER

Kış geldi! Game of Thrones 6. sezon fragmanı [Video]

Game of Thrones, kafaları karıştıran ilk tanıtım posterinden sonra yeni sezonun adam akıllı ilk fragmanını yayınladı.Tanıtım posterinde Jon Snow ile sansasyon yaratan HBO sayesinde biz de bugüne kadar yazılmış en popüler teorilerini ortaya dökmüştük. Ancak fragmanın kahramanı ne yazık ki Jon Snow değil. Game of Thrones’un beşinci sezonunda izleyiciye özellikle unutturulan ve altıncı sezonda bize önemli bilgiler verecek olan kişi Bran Stark.

Yazıya başlamadan uyaralım; hemen hemen her Game of Thrones haberinde olduğu gibi fragmana ilk bakış niteliğindeki yazımız kitaptan küçük ipuçları (dikkat spoiler!) içeriyor. Pişman olmak istemeyenler haberin girişindeki videoyu izleyip yazının bundan sonraki kısmını okumayabilir…

Bran Stark’ı en son dördüncü sezonda, çetrefilli bir yolculuğun sonunda aradığı üç gözlü kargaya ulaşmış halde bırakmıştık. Aradığı kişiye ulaşan Bran, belki hayalindeki konumda değildi ancak hayalinin ötesinde bir gücü elde etmeye hazırdı. Bir warg ve aynı zamanda bir yeşilgören olan Brandon Stark işte tam da bu sebeple altıncı sezonun en önemli kahramanlarından biri olacak. Çünkü bir deri değiştiren olmanın ne demek olduğunu öğrenecek olan Bran, büvet ağaçlarının köklerindeki bilgelik gibi derin bir bilgiyle sınanacak. Üç gözlü karga ise bir yeşil gören olmanın getirdiği sorumluluğu fragmanda özetliyor: “İzleriz, dinleriz ve hatırlarız. Mürekkep aktı ve geçmiş çoktan yazıldı.” Yani Bran geçmişi değiştiremez ancak unutmaması gereken bir şey var: Bilgi güçtür.

Bran Stark sahip olduğu güçlerle girdiği büvet ağaçlarında zamandan bağımsız olarak hareket ederken geçmişten görüntüler görüyor. Her ne kadar fragmanda büvet ağaçlarının yetemediği yerleri görse de Bran’ın altıncı sezonda tam anlamıyla eğitileceğinin sinyalleri veriliyor. Ayrıca Bran’ın geçmişten görüntüler görmesi altıncı sezonda Ned Stark‘ı yeniden görebileceğimiz anlamına da geliyor. Kim bilir belki bu sezon Jon Snow’un annesinin kim olduğunu Bran’dan öğreniriz…

Gelelim fragmanın başındaki Jon Snow’a. Oldukça şaşkın, ne olduğunu anlamaya çalışan bir Jon Snow görüyoruz. George Martin’in yayınladığı Jon Snow bölümlerinin önüne geçen dizi, hala ayakta sapasağlam duran ve kıyafetlerinde herhangi bir bıçak darbesi olmayan Jon Snow görüntüsü için ser verip sır vermese de Jon Snow’un öyle ya da böyle bir şekilde diriltileceği iddiaları güçlenmiş gibi görünüyor.

Fragmanın sonunda ise trans haline geçtiği gösterilen Bran’ın sesini duyuyoruz: “Neler olacağı konusunda hiçbir fikirleri yok.” Ne yazık ki bu cümle aslında gerçekçi bir anlam taşıyor. Kitabı okumuş da olsanız okumamış da olsanız bu sezon sürprizlere gebe. Ancak kitapta işlendiği halde şu ana kadar dizide göremediğimiz detaylar var. Bu noktada senaristler kitaba ne kadar bağlı kalacak emin değiliz ancak yeni sezonda Greyjoy‘ları daha sık görme ihtimalimizin oldukça yüksek olduğunu belirtelim. Öyle ya da böyle Stark’ların beklediği kış sonunda geldi ve şunu söyleyebiliriz ki bu kış her zamankinden de sert geçecek.