reklamı kapat

POPÜLER

volvo

Volvo’dan tek kullanımlık plastik kararı

Volvo Cars, 2019 yıl sonu itibariyle tek kullanımlık plastikleri tüm ofislerinden, kantinlerinden ve küresel çaptaki etkinliklerinden çıkartma kararı aldı. Bu kararıyla, UN Environment Temiz Deniz kampanyasına aktif destek veriliyor.

Bu kararın ardından bardak, yemek kabı, çatal bıçak gibi 20 milyondan fazla tek kullanımlık plastik ürünü doğada çözülebilen kağıt ve ahşap gibi daha sürdürülebilir alternatifleriyle değiştirecek. Bu, her çalışanın yılda 500’ün üzerinde plastik ürünü terk etmesi anlamına geliyor. Değişim kademeli olarak uygulanacak. Tek kullanımlık plastikler, 2018 yılının sonunda otomobil lansmanları gibi küresel etkinliklerde kullanılmayacak. Çin, Belçika, ABD, İsveç ve Malezya’daki Volvo Cars tesislerinde yer alan tüm ofis ve restoranlardan çıkartılacak. 2019 yılı içerisinde, tüm ulusal satış şirketleri (NSCs) yerel etkinlikler de dahil olmak üzere tüm operasyonlarından tek-kullanımlık plastiklerin çıkartılması planlanıyor.

UN Environment Okyanuslar Direktörü Lisa Emelia Svensson konu hakkında şu sözleri sarf etti: “Özel sektörün harekete geçmesi, plastik kirliliğine karşı savaşta ilerleme kaydetmek ve bu konuda bilinç oluşturmak açısından büyük önem taşıyor. Gelecek 10 ila 15 yıl içerisinde plastik üretimi iki kat artacak ve bunu bugün değiştirmezsek bu plastiklerin bir kısmı okyanusların dibini boylayacak. Volvo Cars’ın tek kullanımlık plastiklere hayır demesini memnuniyetle karşılıyoruz ve bunun diğerleri için iyi bir örnek oluşturduğunu düşünüyoruz”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo Cars, bu uygulama ile sadece 2018 yılında 140 ton tek kullanımlık plastiğin yerini plastik kullanılmayan alternatiflerine bırakacağını tahmin ediyor. Otomobil devi ayrıca tüm ürünlerinde ve operasyonlarında çevresel etkileri azaltmayı vaat ediyor. Operasyonlar tarafında ise Volvo Car 2025 yılı itibariyle karbon nötr üretime geçecek. İsveç’in Skövde kentinde yer alan motor fabrikası, bu yıl Ocak ayında şirketin ilk karbon nötr tesisi olacak.

İlginizi çekebilir

Volvo S90