reklamı kapat

POPÜLER

Apple volkswagen

Apple ve Volkswagen’den sürücüsüz otomobil için ilk adım

Apple‘ın aralarında BMW ve Mercedes’in de olduğu otomobil üreticileriyle, sürücüsüz otomobiller üzerine pazarlığı başarısızlıkla sonuçlandı. Ancak görünen o ki anlaşma Volkswagen ile sağlanıyor.

Apple’ın önde gelen Alman otomobil üreticileriyle anlaşamamasındaki en büyük sebep firmanın tüm kontrolü elinde tutmak istemesi olarak belirtiliyor. Çünkü iPhone üreticisi tasarımdan üretilen veriye kadar kontrolün kendinde olmasını istiyor. New York Times‘ın haberine göre, iPhone üreticisi sürücüsüz araçlar için nihayet anlaşmaya varacak bir otomobil üreticisi bulabilmiş. Volkswagen ile anlaşmanın imzalandığını belirten haberde, otomobil üreticisinin Apple çalışanları için sürücüsüz servis aracı yapacağı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

T6 Transporter kullanılacak

Firmanın T6 Transporter vanlarının kullanılacağı belirtilen bu anlaşmanın ise programın biraz gerisinde olduğu kaydedilmiş. iPhone üreticisinin otomobil takımının tüm odağı da şimdilik bu mini servislerde. Yani son tüketici için sürücüsüz otomobil projesi geri plana itilmiş gibi görünüyor. En azından şimdilik. iPhone üreticisinin otomobil planları Titan ismiyle ilk olarak 2014’te karşımıza çıkmıştı. O dönem firma “iPhone bir otomobil olsa nasıl olurdu?” sorusunun cevabını vermeye hazırlanıyordu. Etkileyici bir iç mekan planlayan ekip, yolcuların yüz yüze oturabileceği bir tasarım üzerine çalışıyordu.

Rakipleri arasındaki yarışın biraz gerisinde kalmaya başlayan firmanın bu yeni girişimiyle beraber planları hızlanacak mı göreceğiz.

İlginizi çekebilir

MIT’den sürücüsüz araçların yol çizgisi sorununu çözecek sistem