reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen sürücüsüz otomobil

Volkswagen sürücüsüz otomobiller için tarih verdi

Volkswagen CEO’su Herbert Deiss, teknolojik gelişmelerin hızına vurgu yaparak sürücüsüz otomobiller için önümüzde çok fazla zaman kalmadığını ifade etti.

ID.3’ün ardından yeni dönemdeki ilk elektrikli SUV modelini de tanıtarak yola emin adımlarla devam eden Volkswagen cephesinde hareketlilik sürüyor. Grup içerisindeki tüm markalarda yaşanan bu dönüşüm rüzgarının atlanılmaması gereken bir kolu da sürücüsüz otomobil çalışmaları. Süreç içerisinde birbirinden farklı dinamiklere sahip konseptlerle hatırlatılan çalışmalar için ilk ağızdan önemli açıklamalar geldi. Süreçle ilgili konuşan Volkswagen CEO’su Herbert Diess, her şey planlandığı gibi giderse sürücüsüz araçlarını 2025 ile 2030 yılları arasında sokaklarda görmeyi bekliyor. Diess’ın bu heyecan yaratan açıklamasının destekleyicisi ise, yapay zeka ve donanımlardaki ilerlemelerin gelişimi hızlandırması. Açıklamalarda sistemlerin yakında otonom sürüşün karmaşık durumlarının bile üstesinden gelebileceğine vurgu yapılıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen AR-GE sürecinin ilerleyişinden memnun

Yakın ve uzun vadeli planlarında elektrik gücünün yanında otonom teknolojilere 75 milyar euroya yakın bir bütçe ayıran Volkswagen, bunu asfalta ilk çıkaran isimlerden biri olmak istiyor. Nitekim Diess’ın açıklamalarında, grubun elektrik platformları ve çok çeşitli elektrikli araçlar açısından küresel liderlik rolüne soyunduğunu görüyoruz. Araçların insan hayatına nesnelerin interneti teknolojisi üzerinden tamamen bağlı hale getirildiği bir ekosistemin altını çizen başarılı yönetici; “Önümüzdeki yıllarda, insanların bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için otomobil yazılımında lider konuma ulaşmayı hedefliyoruz. Tam bağlantılı mobilite kapsamında dijitalleşme harcamamızı ikiye katladık.” ifadelerine yer verdi. Volkswagen, önümüzdeki 10 yıl içinde 19 milyonu MEB, platformuna dayalı olmak üzere Avrupa, Çin ve Birleşik Devletler gibi dev pazarlarda yaklaşık 26 milyon tam elektrikli araç üretmeye hazırlanıyor. Bu şablon içerisinde Audi ve Porsche gibi premium segment temsilciler de olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor