reklamı kapat

POPÜLER

Volvo’nun akıllı kamyonu şeker kamışı tarlasında işe başladı [Video]

09 Haziran 2017

Hasat sırasında meydana gelen ürün kaybının ciddi oranda önüne geçeceği söylenen proje birçok çiftçi için umut olabilir.

Volvo’nun kendi bünyesinde geliştirdiği sürücüsüz otomobil sistemlerini oldukça farklı yönetmelerle test edişine şahit olmaya devam ediyoruz. Geride bıraktığımız mayıs ayında FM 330 kamyonuna entegre ettiği otonom sistemini İsveç’te başlattığı çöp toplama projesiyle yürütmeye başladığını duyuran marka yine oldukça farklı bir işle karşımızda. Bu kez kendi ülkesinin yerine Brezilya‘da karşımıza çıkan Volvo ekipleri mesaisine şeker kamışı tarlasında başladı. Tarla üzerindeki ekinlerin hiçbir zarara uğramaması adına geliştirildiği açıklanan projeyle birlikte çiftçilerin yaşadığı kayıpların önüne geçilmesi planlanılıyor.


Otonom araç sistemlerinde kullanılan radar ve sensörlerin aksine maksimum denge için jiroskop ve en doğru çizgi için GPS ile donatılan kamyon, belirli bir rota üzerinde oldukça temkinli bir hızla toplama işlemini gerçekleştirebilirken durma işlemi sürücü tarafından manuel olarak gerçekleştiriliyor. Şeker kamışının toplama işlemi sırasında sürücülerin araç hızlarını oldukça dikkatli ayarlaması aksi durumda ürünün zarar görebileceğini ifade eden uzmanlar sistem sayesinde bu sorunun ortadan kalktığını belirtiyor. Projenin hasat sırasında her yıl 10 tona kadar ürün kaybının öne geçebilme potansiyelinin olduğunu ön gören geliştiriciler ileriki dönemde farklı ürünlerin yetiştiği bölgelerde de test gerçekleştirmeyi planlıyor.

VİDEO

YORUMLAR