reklamı kapat

POPÜLER

Volvo’nun demir şövalyesi dünyanın en hızlısı oldu [Video]

Volvo’nun beygir ve tork canavarı demir şövalyesi ile geçtiğimiz gün tanışmıştık. Saf performans için geliştirilen kamyonun çok iddialı bir hedefi vardı. Demir şövalye kimseyi yanıltmadı ve dünyanın en hızlısı olmayı başardı.

Iron Man, Dark Knight, Flash ve elbette kuzeyin oğlu Thor! Tüm süper güçlerini aynı anda sergileyen Iron Knight, Boije Ovebrink önderliğinde çıktığı pistte hız rekoru kırdı. 500 metre denemesini ortalama 131,29 km/s ile 13,71 saniyede, 1.000 metre denemesini ise ortalama 169 km/s hızla 21,29 saniyede tamamlayan Iron Knight, iki pist rekorunu birden kırdı ve dünyanın en hızlı kamyonu ünvanını elde etti. Demir şövalyenin bu denemelerde ulaştığı en yüksek hız ise 276 km/s olarak kayıtlara geçti. Bir önceki rekor yine Ovebrink tarafından kullanılan Volvo’nun yeşil devine aitti.

Volvo FH modelinin modifiye edilmiş hali olan Iron Knight, 2.400 beygir güç ve 6.000 Nm tork üretebiliyor. Maksimum performansa ulaştırma adına üzerinde oynansa da Volvo, D13 motora ve I-Shift Dual Clutch şanzıman sistemine çok fazla dokunmuş değil. Nitekim rekor denemesinin amacı da bu şanzıman sisteminin kabiliyetlerini göstermek.

VİDEO