reklamı kapat

POPÜLER

Volvo’nun otomobiller arası iletişim sistemi detaylandı

Bilindiği üzere Volvo, otomobillerin ve bisikletlerin birbiri arasında iletişim kurmasını sağlayan bir proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin esas amacı ise tüm otomobiller arasında iletişim sağlayabilmek. Volvo yaptığı bir duyuruyla bu alandaki çalışmalarını genişlettiğini açıkladı.

Kış şartlarında kötü hava koşullarıyla ilgili uyarıların otomobiller arasında nasıl aktarılacağını test etmek için 50 otomobille başlattığı testteki otomobil sayısını 1.000‘e çıkaran Volvo, Gothenburg ve Oslo şehrinde denemeler yapmaya başladı. Yeni test edilen sistemde kötü hava koşullarında seyir halinde olan otomobil, diğer otomobillere yolun durumuyla ilgili bilgileri aktarıyor. Ayrıca yakınlarda otomobilin dörtlülerini açan bir sürücü varsa yine diğer otomobillere anında bilgi gönderiliyor. Böylece olası tehlikelerden tüm sürücüler haberdar olabiliyor.

volvo-road-condition-sharing-4
Norveç Kamu Yolları İdaresi, Volvo ile iş birliği içerisinde çalışıyor. Yapılan açıklamaya göre Volvo’nun söz konusu sisteminden alınan bilgilerin bu kurum ile paylaşılması planlanıyor. Bu sayede yolda yaşanan sorunların Kamu Yolları İdaresi tarafından normalden çok daha hızlı bir şekilde çözüleceği söyleniyor.

Açıklanan bu özelliklerin henüz başlangıç olduğunu belirten Volvo, ileride bu sistemi çok daha fazla geliştirmek istediğini söylüyor. Otomobillerin birbirine daha bağlı olması için uğraştıklarını dile getiren şirket, gelecekte çok güvenli ve akıcı bir trafiğe sahip olunacağını belirtiyor. Geliştirilen bu teknoloji konusunda iddialı olduğunun altını çizen Volvo,  2020 yılında yeni Volvo otomobilleri kullanan sürücülerin ciddi ve ölümcül kazalar yaşamayacağını iddia ediyor.