reklamı kapat

POPÜLER

whatsapp

WhatsApp tarafında bulut yedeklerin güvenliği artıyor

Popüler servis WhatsApp, gizlilik endişeleri ile çok ses getirdiği şu dönemde güvenlik konusunda önemli bir adım atıyor.

WhatsApp en son gündeme atıldıktan 24 saat sonra otomatik olarak silinen mesaj altyapısı üzerinde çalışıyor olmasıyla gelmişti. Şimdi ise firmanın güvenlik konusunda attığı adım karşımızda. WABetaInfo‘ya göre firma Android ve iOS tarafındaki buluta atılan sohbet yedeklerini şifreleme açısından çalışma yapıyor. Bu konuda daha önce de gündeme gelen firma, artık çıkışa hazır görünüyor ve bu elbette oldukça olumlu karşılanıyor. Bulut yedeklerine kendisinin erişemeyeceği parola konulmasına da imkan tanıyacak firma, sohbet yedeklerinin içerisindeki medya içeriklerini de şifreliyor. Bu da gizlilik / güvenlik konusunda sık sık gündeme gelen firmanın çok önemli bir adımı olarak görünüyor. Normalde uçtan uca şifrelenen içeriklerin bulutta (iCloud veya Google Drive) erişebilir olması (Yasal talep gelirse içeriklere bakılabiliyor) önemli bir eksikti. Yeni dönemde bulut yedeklere temel olarak kimse bakamayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp güvenlik endişelerinin arkasında ne var?

Hatırlamak adına WhatsApp kişilerin karşısına geçtiğimiz ay yeni bir gizlilik politikası çıkardı. Bu herkes için zorunlu olan ve kabul etmeden WhatsApp‘ın kullanılamayacağı yeni dönemde Facebook ile hiç olmadığı kadar yüksek oranda WhatsApp verisi paylaşılacaktı. Normalde bu zorunlu yeni dönem için 8 Şubat 2021 tarihi verilmişti. Ancak dünya genelinde artan tepkiler yüzünden firma bu süreyi ertelemek zorunda kaldı. Yeni tarih Facebook tarafından 15 Mayıs olarak açıklandı

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti