reklamı kapat

POPÜLER

WiFi WPA3

WiFi güvenliğinde yeni dönemin duyurusu yapıldı

Geçtiğimiz aylarda kırılmasıyla milyonlarca cihazı korumasız bırakan WPA2 şifreleme, yerini yeni geliştirilen WPA3‘e bırakmaya hazırlanıyor. İşte açıklanan ilk detaylarıyla WiFi güvenliğinde yeni dönem.

Güvenlik araştırmacısını Mathy Vanhoef, geçtiğimiz aylarda kötü bir açıklama yapmış ve  WPA2 (Wi-Fi Protected Access II) altyapısının kırıldığını açıklamıştı. WEP şifrelemeye göre çok daha güvenli olması ve deneme yanılma yöntemiyle kolayca kırılamıyor olmasıyla sağlam bir güvenlik standardı haline gelen WPA2, yaşadığı sorunlar sonrası yerini WPA3‘e bırakıyor. Wi-Fi Alliance tarafından kısa süre önce duyurusu yapılan yeni standart, elbette WPA2’nin başına sorun olan KRACK tekniğinden etkilenmiyor. Yeni standart söylendiği kadarıyla kullanıcı basit bir parola seçse dahi koruma sağlıyor. Aynı zamanda güvenlik ayarlarının cihaz tipinden bağımsız olarak sadeleştirildiği de belirtiliyor. Kişiselleştirilmiş veri şifreleme ile halka açık ağlardaki kullanıcı gizliliğini güçlendiren yeni şifreleme, 192 bit güvenlik paketiyle hükümet, savunma ve sanayi sektörlerindeki kurumsal müşterilere daha yüksek güvenlik getiriyor. Yani genel olarak WiFi güvenliği bir seviye daha atlıyor. Bu da elbette herkes tarafından olumlu karşılanıyor.

WiFi güvenliğini geliştiren WPA3 için biraz daha beklenmesi gerekiyor

Yıl sonunda satışa sıkacak tüm yeni ağ ekipmanlarının yeni şifreleme standardına destek vereceği açıklanıyor. Bu açıdan kullanıcıların biraz daha beklemesi gerekiyor. Android Police sitesinin verdiği bilgiye göre WPA3 mevcut cihazlara yazılımsal olarak entegre edilemiyor. Ancak yine de üreticilerin belirli çalışmalar ile bunu gerçekleştirebileceği söyleniyor.

YORUMLAR