reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10 Başlat menüsüne reklam dopingi

Windows 8 ile birlikte veda ettiğimiz Başlat menüsü Windows 10’da yeniden karşımıza çıkmış ve birçoğumuzu memnun etmişti. Eskisinden daha kullanışlı ve kapsamlı olan yeni Başlat menüsü, bazı “can sıkıcı” özellikleri de beraberinde getirmişti. Yeni menüde en çok eleştirilen şeylerden biri şüphesiz reklamlar oldu. Görünüşe bakılırsa bu reklamlar daha çok can sıkacağa benziyor.

Microsoft’un Windows Mağazasında yer alan uygulamaları önerdiği reklamlar, namıdiğer “önerilen kutucuklar” yeni güncellemeyle birlikte iki katına çıkıyor. Windows 10 yıllık güncelleme planında ortaya çıkan bilgilere göre, yeni güncellemeyle birlikte Windows 10 Başlat menüsünde halihazırda 5 olan reklam sayısı 10 olacak. Microsoft’un niçin böyle bir karar aldığı henüz belli değil ancak muhtemelen Windows Mağazasının reklamları yeterince ilgi çekebilmiş değil.

Söz konusu reklam kararı, Windows 10’un birinci yılını dolduracağı temmuz ayındaki güncellemeyle birlikte hayata geçecek. Yıllık güncellemenin ücretsiz sunulacağını belirtelim.