reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Windows 10

Windows 10’un en büyük problemine “makine öğrenme” çözümü

Microsoft‘un milyonlarca cihazda aktif olarak çalışan işletim sistemi Windows 10, güncelleme yapma konusunda kişilerin canını çok sıkıyor. Şirket buna çözümü makine öğrenme altyapısı ile getiriyor.

Windows 10, indirdiği güncellemeleri çok zamansız şekilde yükleyerek kullanıcıları canını sıkabiliyor. Bilgisayarda çalışırken yapılan bu beklenmedik yükleme ve ardından gelen yeniden başlatmalar, elbette büyük tepki çekiyor. Bunun farkında olduğunu belirten yazılım devi Microsoft, çözüm için yeni bir makine öğrenme altyapısı geliştirdiğini belirtiyor. Söylendiği kadarıyla yeni sistem makine öğrenme altyapısı ile bilgisayarı ve sizi takip ediyor. Buradan elde ettiği verilerle sistemin kendisini yeniden başlatması için en uygun zamanı belirleyen altyapı, örneğin kahve almak için bilgisayarın başından kalktığınız anları buluyor. Ya da tuvalete gitmek için bilgisayarın başından kalktığınızda bunu anlayan sistem, hemen güncellemeyi yükleyerek yeniden başlatmak gerçekleştiriyor. Böylece kişiler aktif olarak bir işin üzerindeyken güncelleme yüzünden çılgına dönmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft’un bu Windows 10 çözümü yeterli olacak gibi durmuyor

Şimdilik şirket içerisinde denendiği belirtilen altyapı, söylendiği kadarıyla güzel sonuç veriyor. Sürekli olarak daha gelişmiş ve doğru karar verir hale gelen sistem, bugün en son Redstone 5 ve 19H1 güncellemesi ile Insiders programına da açılmış durumda. Bulut tabanlı çalıştığı söylenen özellik, Insiders denemeleriyle daha gelişmiş hale gelecek deniyor. Ancak tüm bunların sürece çözüm olacağı düşünülmüyor. Şirketin burada Apple‘ı örnek alması ve güncellemelerin yüklenme sürecini kullanıcı insiyatifine bırakması gerekiyor.

İlgili Video

Şirketin en son donanım ürünü