reklamı kapat

POPÜLER

Windows 7

Windows 7 işletim sistemi için yolun sonu geldi!

Microsoft’un efsane işletim sistemleri arasında yer alan Windows 7 için yolun sonu geldi. İşte sürüme desteğin kesileceği tarih ve konu hakkında diğer bilgiler;

Advertisement

Windows 7, Microsoft’un tarihi için en az Windows XP kadar önemli bir işletim sistemi. Yaşattığı sorunlar nedeniyle çok eleştirilen Windows Vista‘dan sonra insanlara nefes aldıran işletim sistemi, halen milyonlarca bilgisayarda yüklü olarak bulunuyor. İşte bu kişiler için beklenen haber geldi. Açıklandığı kadarıyla işletim sisteminin desteği 14 Ocak itibariyle kesiliyor. Bunda sonra sürüm güncellemelerini sadece genişletilmiş destek paketi alan kurumsal Windows 7 kullanıcılarının alacağı aktarılıyor. Normal kullanıcıların ise artık Windows 10‘a geçme zamanı gelmiş durumda. Elbette 14 Ocak tarihinden sonra Windows 7’li bilgisayarlar kullanım dışı kalmayacak. Ancak güvenlik risklerine karşı çıkarılan kilit güncellemelerin gelmeyecek olması, işletim sistemini saldırılara tamamen açık bırakacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 7 “yenilense” nasıl olurdu?

İşte bu sorunun cevabını Türk tasarımcı Kamer Kaan Avdan vermişti. Geçtiğimiz dönemde karşımıza hazırladığı aşağıdaki Windows 7 2018 Edition konseptiyle çıkan tasarımcı, oldukça ses getirmişti. Eskiye sadık kalınarak yenilenen arayüzüyle çok güzel duran konsept, ilk olarak Cortana entegrasyonunu karşımıza getirdi. Windows 10’da yer alan dijital asistan, konseptte modern Windows 7’nin içerisinde bizleri karşılıyor. Kurduğu konsepte gece ve gündüze göre değişen dinamik duvar kağıtları ekleyen Avdan, aynı zamanda koyu arayüz modunu da kullanıyor. Genel olarak Windows 10 ile Windows 7’yi harmanlayan bu ilginç konsept tasarım, maalesef bir tema olarak indirilebilir durumda değil.