reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon

Xiaomi, telefon yavaşlatma konusunda resmî açıklama yaptı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung’un GOS konusu sonrasında benzer bir süreç Xiaomi için de gündeme gelmişti.

Kaçıranlar için bir kez daha kısaca özet geçelim. Samsung’un bazı telefonlarda ve tabletlerde yüklü Game Optimizing Service (GOS) üzerinden tam 10 bin kadar uygulamanın performansını kıstığı ortaya çıktı. Süreç GOS’un açılımından farklı olarak sadece oyunları da kapsamıyor. Microsoft Office uygulamaları, Netflix, Google Keep, TikTok ve Samsung’un kendi Secure Folder, Cloud, Pay ve Pass gibi uygulamaları da performansı kısılan uygulamalar arasında bulunuyor. Testlere göre performansı kısılan uygulamalar arasında 3DMark, Antutu, PCMark, GFXBench ve GeekBench 5 gibi performans testleri yer almıyor. Yani performans testlerinde telefonların gücünden sonuna kadar yararlanılıyor, diğer uygulamalarda ise pil – performans – akıcılık üçlüsünde optimizasyon yapılıyor.

Geçtiğimiz ay bu durum tepki çektiği ve süreçte kullanıcılara seçme şansı tanınmadığı için bir geri adım atıldı ve güncelleme yapıldı. Daha sonra ise direkt olarak Xiaomi gündeme geldi. Geekbench’in kurucu ortaklarından John Poole’un açıklamasına göre Xiaomi, telefonlarında uygulamaya göre performans üzerinde oynama yapıyor.

Örneğin Xiaomi’nin telefonlarında en yüksek performans Geekbench algılandığı zaman sağlanıyor. Bu sayede puan olabildiğince yüksek çıkıyor. Diğer oyunlarda / uygulamalarda ise performans, pil ve ısınma dengesi kurulması için güç kısılıyor. Bu durum firmalar için mantıklı olsa da kullanıcıların hoşuna gitmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanıcılar telefonlarından olabilecek en yüksek performansı almak istiyor. Bu tarz uygulama / oyun adından özel performans ayarlamaları, genelde açık değil gizli olduğundan çok fazla tepki çekiyor. Bugün bu konuda bir açıklama yapan Xiaomi, süreci üstü kapalı olarak kabul ederek tam olarak şunu aktardı:

“Xiaomi, özellikle uzun süreler boyunca kullanılan yüksek performans isteyen uygulamalarda / oyunlarda, optimum ürün deneyimini sağlamak için sıcaklık yönetimi stratejileri uyguluyor. Cihazlarımızın çoğunda, kullanıcıların performans ve enerji verimliliği arasındaki dengeyi ayarlamasına olanak tanıyan 3 tür performans modu sunuyoruz. Sistem düzeyinde, uygulama performansıyla ilgili tüm optimizasyonlar, güç tüketimi, performans ve termal etki gibi birçok temel faktörü değerlendirir.

Xiaomi’nin bu süreçte bir güncelleme yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor. Eğer bu süreç daha fazla ses getirirse, firma ileride performansı yüksek ısı ve pil tüketimi oluşacak olmasına rağmen sonuna kadar açan özel bir mod getirilebilir.

Xiaomi gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın