reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

Xiaomi telefonlar ilginç bir şikayetle gündemde

Fiyat/performans ürünleriyle sık sık gündeme gelen Xiaomi, bu kez bir şikayetle tüm dikkatleri üzerine çekti. Firmanın agresif reklam politikası, işletim sisteminin dört bir yanına dağılıyor.

Türkiye’deki ilk resmi mağazasını açan Xiaomi, bu kez ilginç bir “sorun” ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Agresif bir reklam politikası izleyen firmanın kullanıcıları reklamlara boğduğu belirtiliyor. Bir Reddit kullanıcısının başlattığı tartışmada, MIUI 8.9.13 güncellemesiyle beraber cihazdaki reklamların arttığı kaydediliyor. Öyle ki, cihazın Ayarlar sekmesinde dahi uygulama reklamları yer alıyor. Firmanın indirilmiş, kişiselleştirilen ROM’larına dahi reklam sıkıştırdığı kaydediliyor. MSA alt yapısı sayesinde kullanıcılar reklamlardan kaçamıyor. Reddit’te sorunu gündeme getiren kullanıcı da bu MSA alt yapısının silinmesi durumunda cihazda bir sıkıntı oluşup oluşmayacağını sorguluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Reklamlar MIUI uygulamalarında vardı

Firmanın bu reklam politikası esasen yeni değil. Daha önce de bu tarz uygulama reklamları MIUI uygulamalarında görünüyordu. Ancak arayüz içinde Ayarlar paneline kadar reklam konulması, kullanıcıları çileden çıkarmış gibi görünüyor. Benzer bir uygulamayı Amazon’un da tabletlerinde yaptığını hatırlatan bazı kullanıcılar, Amazon cephesinde biraz daha ödeyerek bu reklamlardan kurtulunabildiğini kaydediyor. Xiaomi tarafında ise şimdilik böyle bir düzenleme yok gibi görünüyor. Bu agresif reklam politikasının cihaz sağlayıcılarına bağlı olabileceği de yine ortaya atılan teoriler arasında.

İlginizi çekebilir

Firmanın Türkiye mağazası