reklamı kapat

POPÜLER

Xpeng, çocuklar için sürülebilir bir robot tek boynuzlu at tanıttı

Xpeng, çocuklar için sürülebilir bir robot tek boynuzlu at tanıttı [Video]

 - Güncelleme: 08 Eylül 2021 10:38

Çin merkezli elektrikli otomobil firmalarından Xpeng, ilginç bir duyuru yaptı. Firma sürülebilir bir robot tek boynuzlu at tanıttı.

Çin’in elektrikli otomobil konusunda en önemli isimlerinden olan Xpeng, sadece bu alanda kalmak istemiyor. Bu yüzden firma bugün karşımıza “Robotic Unicorn” olarak geçen, temel olarak sürülebilir bir robot tek boynuzlu at çıkardı.

Tanıtım videosunu hemen yukarıda izleyebileceğiniz bu dikkat çeken robot, henüz tam olarak detaylandırılmış değil. Örneğin bu robotun fiyatı ya da net satış tarihi hakkında bir bilgi yok. Henüz bilgisayar ortamında gösterilen Robotic Unicorn, şimdilik şirin bir görüntüye sahip.

Daha önce karşımıza çıkan robot köpekleri andıran robot, verilen sınırlı sayıdaki bilgiye göre kendi başına hareket edebilecek ve engelleri aşarak yol alabilecek. Bunun için robotun birçok kamera ve sensör ile donatılacağı açıklanıyor.

Otomobil alanında geliştirdiği teknolojileriyle robot alanında öne çıkmak isteyen Xpeng, burada ilk olarak sürülebilir bir robot tek boynuzlu at ile ses getirmek istemiş gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xpeng imzalı tek boynuzlu at dikkat çekerken, alanda Xiaomi’nin robot köpeği CyberDog da ses getirmişti

Xiaomi, geçtiğimiz ay robot köpek CyberDog ile robot konusundaki en büyük adımlardan birisini attı. Şimdilik son kullanıcıya satış gibi bir amacı olmayan CyberDog, köpek formunda tasarlanmıştı.

Dört ayak üzerinde hareket edebilen ve bilgisayar tasarımları yanında gerçek olarak da gösterilen CyberDog, gücünü Nvidia tarafından hazırlanan donanımlardan alıyor.

Burada spesifik olarak Nvidia imzalı Jetson Xavier NX birimi yer alıyor. Aktarıldığı kadarıyla bunda 384 CUDA çekirdeği, 48 Tensor çekirdeği ve altı adet Carmel CPU çekirdeği bir araya geliyor.

Birçok kamera ve sensör ile donatılan Xiaomi robot köpek, 12 km/s hıza kadar koşabiliyor. Bünyesinde Intel RealSense D450 derinlik ölçme donanımı da olan robot, kedi başına hareket edebiliyor ve engelleri aşabiliyor.

Geliştiricilere, mühendislere ve alan ilgili fanlar toplam 1.000 adet olmak üzere dağıtılacak bilgisi gelen CyberDog, önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde ticari hale de gelebilir. Ancak bu konuda henüz firmadan bir açıklama gelmiş değil.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en hızlı drone modellerinden birisiyle tanışın