reklamı kapat

POPÜLER

XPeng P5

XPeng P5; “uyku moduyla” gelen elektrikli otomobil

Şanghay Otomobil Fuarı kapsamında ilk kez podyuma çıkarılacak olan XPeng P5, teknolojik nitelikleriyle rakiplerinden ayrılmaya çalışacak.

Çin’in yeni otomobil oluşumlarından birisi olan Xpeng, aradan geçen 7 yıllık zaman dilimi içerisinde dikkat çeken işler ortaya koymayı başardı. Geride bıraktığımız aralık ayı içerisinde G3 modelini tanıtan markanın ürün gamına bir yeni isim daha ekleniyor. Şanghay Otomobil Fuarı kapsamında ilk kez podyuma çıkarılacak olan XPeng P5, teknolojik nitelikleriyle küresel çapta otomobil tutkunlarının ilgisini çekmeye aday bir otomobil. Ön bölümünde konumlandırılan akıllı “Lidar” sistemiyle alanında bir ilk iddiasını taşıyan modelde, uyku modu olarak nitelendirilen ilginç bir özellik de kendisine yer buluyor.

XPeng P5 için teknik detaylar önümüzdeki süreçte açıklanacak

P5’in gösterimi henüz çok yeni olduğu için marka tarafı tüm rakamsal verileri paylaşmak konusunda çok da acelesi davranmıyor. Bu noktada paylaşılanlardan birisiyse ebatlar. Verilere göre P5; 4.808 milimetre uzunluk ve 2.768 milimetre aks mesafesi değerleriyle ön planda olan bir model olacak. Bu değerler üzerinden aracın C ile D segmenti arasında konumlanabileceğini söylemek mümkün. P5’in teknolojik detayları ise biraz önce altını çizdiğimiz gibi oldukça ilgi çekici. Kokpit bölümünde sunulan “uyku modu” seçeneği, ön koltukların tamamen yatırılmasını sağlayan bir donanımı beraberinde getiriyor. İç yaşam alanında 15,6 inçlik ebatıyla dikey şekilde konumlandırılan multimedya ekran da dikkatlerden kaçmayanlar arasında. Xpeng ekibi P5’te, dahili bir soğutucu ve koku yayıcı gibi farklı donanımlara da yer verecek.


Aracın otonom destekleri de dikkat çekiyor. Bahsettiğimi akıllı Lidar teknolojisini ön tamponundaki hava girişlerinde barındıran P5, bu sayede bisikletli, yaya, motosikletli ve yol çalışması gibi aktif parçaların yanında sabit objeleri de tanımlayabiliyor. Kullanılan sistemin gece sürüşleri de dahil olmak üzere düşük ışıkta dahi çok yüksek bir verimlilik sunabileceği de özellikle belirtilen nitelikler arasında. P5’te bunlara ek olarak 32 adet sensör, 12 adet ultrasonik sensör ve 13 adet yüksek çözünürlüklü kamera da işleyişteki yardımcı ekipmanlar arasında yer alıyor. Versiyonları ve performans verileri önümüzdek, günlerde açıklanacak olan modelin bir süre daha gündemi meşgul etmesi çok da şaşırtıcı olmayacak.

İlginizi çekebilir

MG ZS EV tanıtımı