reklamı kapat

POPÜLER

Koenigsegg Jesko

Yanarak küle dönen Koenigsegg Jesko’nun sahibine yeni araç veriliyor

Performansıyla çok dikkat çeken süper otomobil modellerinden Koenigsegg Jesko, geçtiğimiz ay çok kötü bir haberle gündeme gelmişti.

15 Haziran tarihinde bir Koenigsegg Jesko “6to6 Europe Tour 2024” kapsamında yanarak tamamen kullanılmaz hale gelmişti. Son halini yukarıda görebileceğiniz aracın neden yandığı başta açıklanmadı. Şimdi ise modelin arızalı bir hidrolik hortumu nedeniyle yandığı söylendi. Yanan aracın özel “Jesko NÜR Edition” sürümü olduğu belirtilmiş, Koenigsegg yangın hakkında daha fazla bilgi toplayana kadar diğer Jesko sahiplerinin araçlarını sürmemesini de tavsiye etmişti. Şu anda 28 farklı Jesko’nun yollarda olduğu aktarılırken, şirket yanan Jesko’nun sahibine sorun kendilerinden kaynaklandığı için yeni bir aracın verileceğini aktardı. Ayrıca üreticinin diğer Jesko’ları korumak adına basınç düşüşlerini ve sızıntıları tespit edecek özel bir yazılım geliştirdiği de duyuruldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce Koenigsegg Jesko ile 2024 içerisinde büyük bir hız denemesinin yapılacağı açıklanmıştı. Jesko, hem tasarım hem de performansıyla 2019’da karşımıza çıkan en etkileyici araçlardan olmuştu. Adını şirket kurucusu Jesko von Koenigsegg‘den alan otomobil, bugün bir rekor hedefi ile gündemde yer alıyor.

Aktarıldığı kadarıyla Koenigsegg dört yıl önce inanılmaz güçlü ve iddialı Jesko hiper otomobil modelinin tam 530 km/s hıza ulaşabileceğini öngörmüştü. İşte tam olarak bunun gerçek olup olmadığını 2024 bitmeden önce göreceklerini belirten ve deneme için konum bakmaya başlayan firma, yakında sınırları alt üst edecek gibi görünüyor.

Bilmeyenler için firmanın en güçlü çift turbolu V8 motorunu taşıyan araç, normal benzinle 1.280 beygir, etanol kullanıldığında ise tam 1.600 beygir güç üretebiliyor. Özel olarak hazırlanan bu motoruyla sektördeki en güçlü araçlardan birisi olan Koenigsegg Jesko, hiper sınıfında çok ama çok ses getiriyor. 0’dan 100 km/s hıza 2,5 saniyede çıkabilen araç, 8,500 RPM devir çevirebiliyor. Araç ayrıca Light Speed Transmission adı verilen dokuz ileri otomatik şanzıman sistemine sahip.

Gecikme olmadan vites değişimine izin veren şanzıman, sadece 90 kg ağırlıkta olmasıyla da dikkat çekiyor. Sunduğu aşırı yüksek performansa özel olarak hazırlanan fren, aerodinamik kanatçıklar ve süspansiyon sistemi bulunan Jesko, arkasındaki dev rüzgarlık sayesinde 270 km hızda 997 kg yere basma kuvveti uyguluyor. Karbon fiber jantları da dikkat çeken detayları arasında olan Jesko, sınırlı sayıda üretilen milyon dolarlık bir canavar olarak sadece hayallerimizi süsleyebiliyor.

Koenigsegg Jesko yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition

İLGİLİ HABERLER